Červené koberce, komorní hudba, ale i nablýskané talíře a zářivé lustry. To vše nejspíšemělouvítatsoučasné politické špičky a načas tak oživit zámeckou dobu, kdy k jídlu vozily hosty kočáry tažené koňmi. Ministry přivezlytaké koně, ale jen ty ukryté pod naleštěnými kapotami luxusních limuzín.

Ministři na Hrádek přijeli z jednání z Litoměřic okolo šesté hodiny odpoledne. Zdrželi se až do pozdních večerních hodin, ale nocovaliv Praze, kam se ještě večer přesunuli.

Vše se nejspíš točilo okolo slavnostní večeře, před i po ní byl kulturní program.

Co vzácné hosty čekalo? Překvapení


Co hosty na zámku nedaleko Jirkova čekalo,bylo tajemstvím. Jeho ředitel Bedřich Fryč nechtěl o programu mnoho říct s tím, že se jedná o překvapení pro samotné hosty.

Přiblížil jen, že delegace uvítají trubadúři, večerem bude provázet živá barokní hudba a vystoupení si připravila i harfistka.

Knedlík nebo brambor?

Večeře, tedy zlatý bod programu,byl rovněž zahalena tajemstvím.

„Co se bude podávat, to nemůžeme prozradit,“ zůstal tajemným ředitel zámku Fryč. Přiblížil jen, že jídlomělobýtinspirováno českou kuchyní. Možná tak ministry dopravy čekala tradiční česká svíčková "se šesti", jejíž kvalitu mají na Hrádku prověřenou soutěžemi, je ale pravděpodobné, že hostitelé nabídli něco méně „těžkého“, protože po svíčkové by ministři nejspíše ulehli k odpočinku do zámeckých pokojů a bylo by po jednáních.

Do Jirkova všech sedmadvacet ministrů nepřijelo. Kvůli pádu vlády ztratili ministři o Českou republiku zájem, do Litoměřic a následně na zámek přijelo dvanáct ministrů, včetně toho českého. Ostatní za sebe poslali náměstky dopravních resortů.

Lidí ale na zámek přijelo stejně. „Pro nás se nic neměnilo, delegace přijely v plném počtu,“ uvedl k tomu ředitel zámku Fryč.

Kvůli vzácným hostům vyspravili cestu na zámek, jiné úpravy objekt nepotřeboval. Jako hostitelské místo zvítězil v konkurenci několika dalších zámků.

Pro běžné návštěvníky byl zámek celý den uzavřen, ale zámecký park zůstal přístupný.