V borech na Křimovsku našla trs křemenáče dubového. Z jednoho sáhnutí do mechového porostu tak měla večeři pro celou rodinu.
Z chumlu hub, který vážil více jak jedno kilo, vykukovalo téměř padesát jedna hlaviček.
 
„Je to neobvyklý nález. Křemenáč dubový je houba, která je známá tím, že roste jednotlivě nebo v menších skupinách,“ říká známý chomutovský mykolog Jiří Roth.
Ten, kdo by chtěl ještě letos svoji houbařskou sbírku rozšířit, má podle znalců ještě naději. Letošní houbařská sezóna ještě zdaleka nekončí a měla by trvat ještě dva až tři týdny.
 
„Až do konce října budou dorůstat hřibovité houby, jako například křemenáče, kozáky nebo různé druhy hřibů a poté nastoupí sezóna václavek, čirůvek či holubinek, na které lze narazit už nyní,“ uvádí Roth.
Podle mykologa je ale důležité vědět, kam jít. „I letos jsou místa, kde neroste skoro nic. Byl jsem se podívat u Libochovic a nenašel jsem skoro nic,“ prozrazuje.
 
Pro milovníky hub a zájemce o mykologii přichystal Jiří Roth na příští sobotu výpravu do lesů u Bezručova údolí. Během vycházky budou přítomní nejen poznávat podzimní druhy hub, ale také je sbírat pro vlastní potřebu. Sraz je v sobotu v 8.30 u sídla Povodí Ohře.
Jelikož začnou během pár dní převládat v košících návštěvníků lesa chutné václavky, přidává Roth užitečnou informaci. „Speciálně tyto houby se musí sbírat do větratelných nádob a dobře je tepelně zpracovat.“