Němečtí záchránaři zatím s helikoptérou přes hranice nemohou, a to ani v případě, že by pomoc potřeboval německý občan. Zakázaly jim to tamnější úřady. Přitom Němci by byli na místě rychleji.


„Je určitě rychlejší, do patnácti minut by tady byl. Našim to trvá až dvojnásobek,“ říká náčelník krušnohorské Horské služby Rudolf Chlad. Podle něho může být oněch patnáct minut důležitými, někdy i rozhodujícími při záchraně zdraví či života.


Němci mají totiž blíže k horám základnu, ze které vrtulníky startují. Na žádost českých záchranářů vylétají stroje z letišť v Ústí nad Labem nebo z Plzně–Líní. Oběma trvá cesta stejně, při výběru se rozhoduje podle toho, ve které části hor je zásah potřeba, nebo zda je stroj k dispozici.


Náčelník záchranářů už dříve o povolení pro německé stroje jednal, nyní začala jednání nanovo. „Mluvil jsem s německou horskou službou, během ledna proběhnou další schůzky. Znovu jsme dialog otevřeli, na případné povolení letů jsme připraveni. Zaměřili jsme i přistávací plochy na naší straně,“ informuje o jednáních, které iniciovala česká strana, Rudolf Chlad.


V této zimní sezóně už jednou vrtulník zasahoval, tentokrát přiletěl z Ústí nad Labem.


Přeshraniční spolupráce záchranářů občas skřípe i při jiných operacích, než těch leteckých. Některé věci jsou nedořešené, záchranaře zdržují i některé německé předpisy. Komplikace může nastat v případě zranění německého občana na české straně a jeho následném převozu do nemocnice. „Pro nás je nejdůležitější, aby byla pomoc co nejrychlejší a nejlepší,“ uvedl Chlad pravidlo, kterým se záchranaři drží především.