Průvod mladých mužů a žen v černých uniformách nebude Chomutovem pochodovat poprvé. Stejný ceremoniál se tu odehrál i v letech 2003 a 2006.


Jak říká Zdeněk Brázda ze Severočeských dolů, obřad má svůj zákon, rituál, slovník, zpěvník, neopakovatelnou atmosféru. „Obřad se neobejde bez ceremoniářů, kantora a jeho smečky (kapely), PIPa (pivní policie zajišťující trvalý přísun masti, což je speciální termín pro pivo, a tradičního guláše s chlebem), presidiální tablice (stůl slavného a neomylného předsednictva), fuxů a fuxií (adeptů hornického stavu), významných hostů ze zahraničí, z báňských institucí, zástupců komunální sféry, obchodních partnerů a dalších,“ vypočítává Brázda.


Průvod hornických učňů vyjde v půl třetí od ředitelství dolů směrem ke Komerční bance, bude pokračovat ulicí Mánesovou se zastávkami ve „Sportce“ a na „Hradčanech“. V Revoluční ulici se zastaví „U medvídků“, Nerudovou a Ruskou ulicí dojde na náměstí 1. máje. Po zastávce v pizzérii a u Sloupu Nejsvětější trojice zavítá slavné prezidium na historickou radnici se suplikou k primátorce. Pak se vrátí zpět k městskému divadlu, kde uvnitř dojde na oficiální část obřadu – přijetí učňů do hornického cechu. Tím se z fuxů a fuxií (učňů) stanou semestři a semestriky (příslušníci cechu).


Jak Brázda podotýká, organizace Skoku přes kůži snese srovnání s organizováním velkých mezinárodních konferencí či sympozií. Největším limitem je podle něj kapacita sálů.

„Zájem o účast na naší akci mnohonásobně převyšuje možnosti kteréhokoli zařízení ve kterémkoli pořadatelském městě,“ říká Brázda. Kapacita chomutovské „nory“ (tedy Městského divadla), aby ještě bylo možné organizačně zvládnout průběh skoku, je 450 osob.
Letošní Skok přes kůži je v pořadí stodevatenáctým a Chomutov jej hostí už celkem počtvrté.