Skandál pro klub, trest pro raubíře

„Chceme vyslat jasný signál, že tohle na našem stadionu trpět nebudeme,“ řekl včera Deníku generální manažer Chomutova Milan Vacke.
A stejný názor mají zřejmě i ostatní slušní fanoušci, protože jméno hříšníka se pořadatelé dozvěděli hned. Má jít o Tomáše Pavlatu, který má mezi fanoušky kvůli své drobné postavě přezdívku „Malej Zip“. Svůj mobilní telefon však včera nezvedal.
Klub zakázal mladíkovi okamžitě vstup na stadion, oficiální fanklub ho vyloučil ze svých řad a vedení klubu na něj připravuje podat trestní oznámení. Navíc po něm bude vymáhat škodu – klubu totiž hrozí pokuta od hokejového svazu.

Co se mohlo stát

Trest to rozhodně není přehnaný. Dýmovnice vylétla z kotle chomutovských příznivců minutu a půl před koncem zápasu. V tu chvíli už měl Chomutov vítězství v kapse, ale kvůli dýmovnici se zápas na chvíli přerušil a hrozilo, že ho rozhodčí předčasně ukončí.
Pokud by se to stalo, mělo by to hodně nepříjemné následky. Zápas by byl zřejmě kontumován ve prospěch soupeře a klub by tak přišel o tři body. Hráči by fanouškovi asi také nepoděkovali, protože by přišli o prémie za vítězství. K tomu ztráta dobré pověsti a kreditu, kterou si chomutovští hokejisté svými výkony budují už několik sezon.

Nulová tolerance

Klub chce teď kromě stíhání viníka zpřísnit i vstup na stadion a zavede důslednější osobní kontroly. Navíc vyhlásil nulovou toleranci k podobným přestupkům, takže každý další hříšník může počítat s podobným trestem.

Zatmění mysli?

Podle ostatních fanoušků není T. Pavlata nějakým divokým rváčem. „Dřív chodil do kotle s chuligány, ale v létě se přihlásil do fanklubu, tak jsme mysleli, že se uklidnil. A teď tohle…,“ kroutí hlavou předseda fanklubu Michal Káva.
Mladík v sobotu ze stadionu utekl, ale podle kamarádů už přišel se dvěma verzemi incidentu. Nejprve se dušoval, že dýmovnici nechtěl hodit až na led, teď prý tvrdí, že jí ani nehodil on, ale dal ji nějakému malému klukovi.
Podle jednoho z fanoušků, který „Zipa“ zná, muselo jít o zatmění mysli podpořené alkoholem. „Jinak je to dlouhodobý fanoušek a když může, tak jezdí i na zápasy venku. Zákaz vstupu na stadion pro něj bude hodně bolestivé,“ říká fanda, který si však nepřál uvést své jméno.
Raubířovi hrozí za výtržnost veřejně prospěšné práce, finanční trest, ale i podmínka. Záleží také na tom, zda policie posoudí jeho chování jako trestný čin nebo jako přestupek.

 

Dýmovnice za všechny prachy - Komentář Josefa Duška

Trest pro chomutovského fanouška, který v sobotu málem svou dýmovnicí ukončil zápas, je možná přísný, ale správný. Je dobře, že se klub rozhodl věc řešit hned a tvrdě. Posouvá tím profesionalitu svého působení na hokejové scéně o úroveň výš. Naznačuje tím, že nechce být druhořadým klubem, na jehož stadionu sem tam vypadnou světla, občas někdo zmlátí pořadatele a místo oslavných chorálů se na led házejí dýmovnice.
Obzvlášť cenný signál je to v době, kdy se donekonečna opakuje důležitost boje proti chuligánům na sportovních stadionech (i když v poslední době hlavně díky úletům sparťanských fotbalistů).
Jaký bude mít incident konec? Částečně to má v rukách komise hokejového svazu, která rozhodne o trestu pro klub. A částečně také sám hříšník. Může zapírat, vymýšlet si báchorky, ale také může férově přijít na klub a omluvit se. Trestní oznámení to možná nezastaví, a jistě se nevyhne proudu nadávek a výčitek, ale mně by se rozhodně lépe žilo s vědomím, že jsem udělal blbost, za kterou jsem zaplatil, než s vědomím, že blbcem zřejmě zůstanu napořád.
josef.dusek@denik.cz