Kdo se pokusil ovlivnit hlasování na oficiálních internetových stránkách města Kadaně, zatím není jasné. Nelegálním hlasováním se někdo snažil připsat hlasy pro jednu z deseti restaurací, které zápolí o titul Zlatá vařečka 2007. Organizátoři ale nechtějí říci, pro kterou to bylo.
„Anketa běží od září letošního roku. Když jsme po měsíci dělali průběžnou inventuru výsledků, zjistili jsme, že z jednoho internetového připojení přišlo podezřelé množství hlasů,“ uvedl k tomu jeden z provozovatelů ankety Petr Hybner.

Výsledek byl jednoznačný – někdo chtěl anketu zmanipulovat. Jakmile toto zjištění vyplulo na povrch, organizátoři hlasování okamžitě stopli.
Anketu zastavili 5. října. Ovšem přestože tři dny neběžela, dalším dvěma počítačovým pirátům se podařilo do hlasování nabourat a poslat sto třicet hlasů pro jednu z restaurací. „Hlasy, které došly během doby, kdy byla anketa zastavena, jsme odečetli,“ uvedl Petr Hybner.
Podle něho a dalšího z organizátorů, Martina Šíla, byla anketa zabezpečena dostatečně. „Začínali jsme s tím, že šlo poslat z jednoho počítače za jednu hodinu jeden hlas. Dnes je to upraveno na jeden hlas za čtyřicet osm hodin,“ vysvětluje Martin Šíl.
Aby byla důvěryhodnost Zlaté vařečky stoprocentně zabezpečena, budou se hlasy ještě na konci soutěže kontrolovat. Z jednoho internetového připojení bude platný pouze jediný hlas.


Starosta Kadaně Jiří Kulhánek je jednáním pirátů znechucen. K podvodnému hlasování zaujal nekompromisní postoj a počítačové piráty odsoudil. „Je to trapné a hloupé. O nic přece nejde. Jsou důležitější věci,“ řekl včera Deníku.
Podle restauratérů samotných byla chyba už na začátku, při zadání pravidel ankety. „Kdyby se počítal jeden hlas z jednoho připojení od počátku, nikdy by to do této situace nemuselo dojít,“ myslí si majitel restaurace U Svaté brány a loňský vítěz Zlaté vařečky Pavel Zítko. Podle něho stejně o úrovni restaurace nerozhoduje soutěž, ale kvalita. „Rozhodující je, kam lidé chodí a ne, pro co někdo hlasuje,“ dodal.


Konkrétní osoby, které se pokoušely nabourat do hlasování Zlaté vařečky 2007 jsou stále neznámé a pravděpodobně zůstanou i do budoucna. Na oficiálním webu města Kadaně anketa sice stále běží, ale jak doprovodný text uvádí, tamní číselné údaje jsou nevypovídající. Vítěz totiž bude znám až po přepočítání na konci roku, které bude probíhat podle zásady „jedno připojení, jeden hlas“.