Od pondělí 11. února tak budou operační důstojníci krajských hasičů ovládat technologii požární stanice v Chomutově dálkově. Činnost operačního a informačního střediska Chomutov se totiž přesouvá na krajské operační a informační středisko do Ústí nad Labem. Informoval o tom mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.


“Již delší dobu obdobně fungují bývalá operační a informační střediska z Teplic, Děčína, Mostu, Žatce a Litoměřic. Krajské operační středisko odbavuje nejen ústecké a petrovické jednotky, ale i jednotky ze zmíněných oblastí. Nyní to budou i požární stanice Chomutov a Klášterec nad Ohří,“ řekl mluvčí krajských hasičů Marvan.
Práce operačních a informačních středisek Hasičského záchranného sboru (HZS) ČR se modernizují. „Koncepcí Generálního ředitelství HZS ČR je v každém kraji slučovat hasičská operační a informační střediska do jednoho s působností v celém kraji. Znamená to, že oznámení nejen z mobilních telefonů, ale i z pevných linek na linky 112 a 150 zpracovává krajské operační a informační středisko v Ústí nad Labem,“ řekl Marvan s tím, že pro výkon požární ochrany se ale nic nezmění, ani pro ty, kdo pomoc hasičského záchranného sboru potřebují.
Pod krajské operační a informační středisko nyní bude spadat celý kraj. V každé směně krajského operačního střediska včetně linky 112 by mělo sloužit 12 lidí, 5 operačních důstojníků a 7 operačních techniků.


Z Chomutova do Ústí tak odchází také tamní operační důstojník Miroslav Matucha, který u chomutovských hasičů slouží sedmadvacet let. Na služby tak bude muset stejně jako jeho kolegové ze zrušených územních odborů dojíždět. „Do Ústí jdeme tři operační důstojníci, další dva přecházejí do Karlových Varů, kam to mají mnohem blíž. Podle mého názoru je to ale krok zpět,“ řekl operační důstojník z Chomutova Miroslav Matucha.