Hasiči v půl deváté večer vyjíždí s liazkou z centra, následují je auta městské policie. Cíl je jasný: sídliště Březenecká. Tam nejvíce tlačí bota.

Hasičské auto vjíždí do ulice 17. listopadu, odbočuje k panelákům směrem na Hutnickou. Ze začátku to jde, řidič ale musí jet opatrně, protože auta stojí na obou stranách silnice a místa moc není.

Problém přichází ve smyčce na Hutnické. Kvůli autům na chodníku červená liazka neprojede. Pokud by v blízkém domě hořelo, hasiči by snadno k místu nedojeli.

Noční akce vzbudila pozornost obyvatel. Akci komentují z balkónů, jeden z nich přichází a autem z chodníku odjíždí. Strážníci zatím dávají za stěrače špatně stojícím autům lístečky. V nich majitele upozorňují na to, že se dopustili přestupku a že jejich auto může být příště odtaženo. Je to spíše varování, ale pokud takových lístečků řidič nasbírá víc, může čekat pozvánku od města.

Hasičské auto zatím za doprovodu typického pískání couvá. Ulice je totiž slepá a není místo, kde by se otočilo. Jde to pomalu, přestože řidiči pomáhají kolegové v kabině. „Vlevo máš deset, vpravo v cajku, kus můžeš, stůj,“ ozývají se v kabině pokyny, občas proložené štavňatějším výrazem. Sem tam někdo z posádky vyskočí, aby ukázal řidiči zvenku.

Hasiči se snaží dostat k domům na Hutnické z druhé strany. Ani zde však neprojedou, auta obyvatel zahradila i chodník. „A to je to dneska ještě dobrý, jindy to je otřes,“ komentují situaci přítomní strážníci. Znovu se couvá a to až k samému výjezdu z ulice.

Cíl číslo dvě: ulice Kyjická. V ulici v hned první zatáčce komplikace, auto neprojede. Kvůli autu v zákazu stání. Stav komentuje i jeden z přihlížejících: „Večer tady nezaparkujeme, auta stojí všude. Problémy mají i popeláři, nejen hasiči. Ale kde máme parkovat, na celé Březenecké není místo,“ ptá se starší muž.

Velitel hasičů podotýká, že mají i větší auto, s plošinou, To by neprojelo už vůbec.

Strážník přibližuje jednomu z občanů, co by se stalo, kdyby třeba hořel celý vchod a museli by být evakuováni jeho obyvatelé. „Kdyby hasiči zjistili, že neprojedou, vezmou auto s radlicí a ty auta prostě rozhrnou,“ popisuje nejhorší možný scénář. Vzniklou škodu by špatně stojícím řidičům nikdo platit nemusel.

Večerní akce končí, hasiči i strážníci odjíždějí. Zjistili, že by v případě nouze neprojeli. O špatném stavu na sídlištích věděli už dříve, večerní akce to jen potvrdila. Ve spolupráci s městskou policií také chtěli upozornit řidiče na to, že páchají přestupky a že by jejich auta mohla být odtažena.

S nedostatkem parkovacích míst se potýkají snad všechna sídliště na Chomutovsku. Příčinou je rapidní vzrůst počtu aut na místech, která na takový počet vůbec nebyla dimenzována. Řešení situace, například výstavbou parkovacích domů, je zdlouhavé a nákladné.

Jirkovští hasiči rovněž zápasí se špatnou dostupností. Nedávno získali nové odtahové auto, se kterým budou odtahovat všechny vozy, které jim blokují přístup.