Čekají, až slezou

Utábořili se na předposledním stupni třísetmetrového komína a na zábradlí vyvěsili malé transparenty. „Posedávají na komíně, vítr jim rozfoukává nápisy, tak s nimi trochu zápasí,“ hlásil reportér Deníku okolo jedné hodiny odpoledne přímo z místa.

Okolo páté hodiny odpolední se ekologové pokoušeli rozvinout na komíně velký protestní transparent, ale komplikoval jim to silný vítr. Plán byl takový, že na komíně zůstanou čtyři přes noc a pět jich sleze dolů ještě ve středu večer.

ČEZ proti aktivistům nijak fyzicky nezasahoval. „V současné době snahou všech je, aby se nikomu nic nestalo, když tak lehkomyslně hazardují se svými životy,“ uvedl k tomu včera mluvčí ČEZu Ota Schnepp. Policisté dole situaci pouze monitorovali a čekali, jestli lezci slezou, aby je vyvedli z areálu. Okolní prostor kolem komína byl uzavřen, střeží ho bezpečnostní agentura.

Společnost ale zvažuje právní kroky. Čin aktivistů totiž vedení elektrárny považuje za násilné vniknutí na cizí pozemek.

Dírou nebo přes ostnatý plot?

Za dvoumetrový plot se členové Greenpeace dostali, přestože je areál pod dozorem ostrahy. „Plot je kolem obvodu dlouhý 6,5 kilometru a bohužel není možné být na všech místech najednou,“ reagoval Schnepp. Podle jeho slov ostraha v plotě objevila vystřiženou díru. „Vedení elektrárny již podalo trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli poškození zařízení elektrárny,“ dodává.

Aktivisté naopak tvrdí, že nic nepoškodili. Plot prý jednoduše přelezli „Přelezli jsme tak, že jsme si na ostnaté dráty položili koberec. Na komíně jsme seděli tři hodiny, než si nás někdo všiml,“ prozradil Deníku jeden z lezců Jan Rovenský přímo z komína.

Informace o trestním oznámení vyvolala v táboře Greenpeace paradoxně nadšení. „Když se o tom bude jednat před soudem, my budeme moci dokázat, že máme pravdu. Když se takové procesy odehrávaly v zahraničí, elektrárna vždy prohrála,“ tvrdí Rovenský.

Podívejte se na videozáznam jak zdolávali plot - KLIKNĚTE SEM

To nejlepší nebo nic

Aktivisté výstupem na komín zdůrazňují svůj požadavek, aby ČEZ při plánované obnově elektrárny použil buď nejlepší dostupnou technologii nebo ji do šesti let úplně uzavřel.

ČEZ se brání tím, že jím navržená technologie vyhovuje. „Jak posudky odborníků z ČVÚT, tak i například znalce z oboru čistota ovzduší RNDr. Jana Pretela, CSc., konstatují, že zvolená varianta pro komplexní obnovu Prunéřova je ta nejlepší možná,“ reagoval na prohlášení Greenpeace Ota Schnepp.

Před dvěma lety jim přinesli koláčky

Na prunéřovském komíně aktivisté demonstrovali už v prosinci 2007. Tehdy na něj vystoupalo jedenáct dobrovolníků z různých koutů Evropy. Chtěli upozornit na to, jak elektrárna znečišťuje ovzduší.

Jakmile komín opustili, zadrželi je dole policisté, kteří si zapsali údaje z občanských průkazů. Ekology tehdy překvapili elektrárenští hasiči, kteří k nim druhý den ráno vyšplhali s termoskami teplého čaje a s koláčky.

Rozhovor s jedním z aktivistů

Ptali jsme se vedoucího klimatické a energetické kampaně Greenpeace ČR Jana Rovenského, který je teď na komíně v Prunéřově.

Myslíte si, že tím něčeho docílíte?

Upřímně řečeno bylo by to hezké. Ale myslím si, že to bude běh na dlouhou trať. Mohlo by to dopadnout dobře, důležité je, aby se o tom dozvěděla hlavně veřejnost.

Prý vyvěsíte nějaký transparent?

Už jsme jeden malý vyvěsili, určitě tu nebudeme jen sedět.

Jak jste se na komín dostali?

Přelezli jsme plot. Obvinili nás, že jsem jim rozřezali plot, ale to není pravda. Přelezli jsme ho a na ostnaté dráty jsme si položili koberec. Na komíně jsme seděli tři hodiny, než si nás někdo všiml.

A jak je tam nahoře?

No minule, když jsme sem lezli to bylo horší, foukal šílený vichr. Dnes také docela foukal, ale pak jsem si chvíli zdříml, nespal jsem celou noc a řekl bych, že je to o dost lepší.