Z komína začali slaňovat po dvou. Zhruba ve čtvrt na čtyři slezli první dva aktivisté, čekající policisté si pouze zaznamenali jejich údaje zobčanských průkazů a pustilije.

Podle jednoho z akvitistů, Jana Rovenského, protestní akce splnila svůj účel. „Upozornili jsme na nadměrné vypouštění emisí a podařilo se nám zmísta spojit súčastníky konference oklimatu na Bali,“ řekl.

Greenpeace teď chtějí ještě uspořádat u elektrárny malý happening.

Zajímavostí je přístup ČEZu. Elektrárenští hasiči dnes ráno k aktivistům vyšplhali a přinesli jim teplý čaj a koláčky. "To jsme samozřejmě přivítali," dodal jeden z členů Greenpeace.


Podle všeho ale aktivistům žádné sankce nehrozí. „Trestní oznámení podávat nebudeme,“ potvrdil mluvčí ČEZu pro severní Čechy Ota Schnepp.
Tým aktivistů měl dva hlavní úkoly. Rozvinout obří transparent STOP CO2 a prostřednictvím moderní techniky komunikovat s okolím. To se jim však povedlo pouze částečně. „Transparent jsme nemohli spustit, v silném větru to bylo vyloučeno,“ posteskl si Jan Rovenský.
Podle ředitele kampaní Greenpeace Jana Piňose se protestní akce povedla. „Základní cíl jsme splnili. Upozornili jsme na nadměrné vypouštění emisí a podařilo se nám z místa spojit s účastníky konference o klimatu na Bali. Elektronická komunikace se nám pak bohužel nedařila, kvůli vlhku se nám nepovedlo nastartovat generátor,“ postěžoval si Jan Piňos.


Hnutí Greenpeace pokračovalo v protestech i po opuštění komínu. Před vrátnicí elektrárny uspořádali happening, na kterém rozvinuli obří transparent „Změna klimatu začíná zde.“
Podle tiskového vyjádření Greenpeace měla tato protestní akce upozornit na skutečnost, že ČEZ a samotná prunéřovská elektrárna výrazně přispívá k znečištění ovzduší a výrazně poškozuje klimatické podmínky v Česku. Podle Jana Rovenského budou podobné protesty pokračovat. „Bylo by ovšem netaktické prozradit, kde to bude,“ řekl Rovenský.

 

Jak probíhal protest Greenpeace:

ČTVRTEK
cca 5.00 hod. – Dvacet aktivistů Greenpeace přelezlo plot areálu prunéřovské elektrárny
5.30 hod. – Jedenáct z nich začalo šplhat na komín elektrárny, až poté si jich všimla bezpečnostní agentura
9.00 hod. – Vyšplhali se na jeden z ochozů, základní tábor mají zhruba ve stopadesátimetrové výšce.
9.00 hod až 17. hod. – Neúspěšně se pokouší rozvinout obří transparent, prostřednictví elektroniky komunikují s okolím
17.00 hod. – Pět žen slaňuje zpět dolů, zbylí aktivisté se přesouvají níže, zhruba do stometrové výšky, kde poté v bivaku přečkají noc

PÁTEK
9.00 hod. – Elektrárenští hasiči jim dopravují koláče a termosky s teplým čajem
9.00 hod. až 14.00 hod. – Aktivisté čekají na lepší počasí, vyvěšení transparentu stále maří silný vítr a komplikuje se i elektronické spojení
14.30 hod. – Aktivisté si balí věci a začínají slaňovat dolů
17.00 hod – Všichni jsou na zemi, před elektrárnou se zapojují do protestního happeningu

Ohlasy na akci "Prunéřov"

Evik (fórum Deníku): kdybych nemusela bejt v práci, přivezla bych jim termosky s čajem. sympatické, že za nás někdo bojuje. zvláštní, že my, kterých se to týká nejvíc, jen koukáme.


zamestnanecEPR2 (fórum Greenpeace): Greenpeace je u me banda tupcu co zrejme ze same nudi nevedi co by delaly a tak protestujou o vecech o kterych nemaji ani poneti. Chtel bych vydet jak zijou tihle aktivisti kde berou teplou vodu a proud(asi se nemejou). Uz pres 20 let bezi prunerovska dvojka a nikdy to nikomu nevadilo a tet par let pred rekonstrukci tady nejaky anarchisti delaj pozdvizeni. Na ukraine jeste dodnes neznaj ani odsizeni a nikoho to nese.. (zajimavy). Kazdy den makam na odsireni a vym jak hodne je ucine! Tak muzu rict ze to co tady delate je naprosta kravina. Jak uz sem rek, banda ubozaku!!!!!A jeste jsem chtel dodat, docet jsem se ze z tech protestantu jsou nekteri i polaci? Tak to uz je opravdu jen k smichu. Jak muzou Polaci protestovat proti necemu co sami postavili:-))). Nemam slov. skutecne UBOZACI!!!!!!!!!! :-)))))))))))))))


Klára Horáková (fórum Greenpeace): Ahoj tam nahoře! Jak to zvládáte? Jaká byla noc? Držte se, Klára


Jirka (fórum Greenpeace): Vydržte a ať o vás ví co nejvíc lidí,příznivců i odpůrců. A díky za informace,netušil jsem co Prunéřov „umí“.


Kuba (fórum Greenpeace): Dobrý den, vyjadřuji vám naprostý nesouhlas s tím, co děláte. Mrzí mne, že se nezabýváte něčím inteligentnějším než lezením na komín (navíc nelegálním - čímž způsobujete problémy nejen českým komínářům)… Mrzí mne, že v 21. století stále žijí lidé, kteří se domnívají, že CO2 zastaví tím, že vylezou na komín a spáchají tam nějaký woo-doo akt… Greenpiss fakt ne…


inochee (fórum Greenpeace): Kazdy svobodny clovek ma pravo vyjadrit svuj nazor. Protest je jednou z moznosti. Kdyz muzou pochodovat nackove, tak proc ne Greenpeace lezt na komin. Prinejmensim to vyvola diskuzi a treba diky tomu spousta lidi zjisti nove informace o ekologii a zmeni nahled na svet. Ze svet neni jen cernobily, ale treba i zeleny.


normalniobcan (Fórum Greenpeace): to vam to nadseni dlouho nevydrzelo. hlavne, ze jste se zase zviditelnili, ze jo. no jo, aby nekdo nasypal, tak se holt cas od casu musite predvest.


Ve výběru jsou zařazeny ohlasy lidí z internetové stránky http://www.greenpeace.org/czech/komin/vrcholova_kniha a z internetových stránek chomutovského deníku.
Příspěvky byly ponechány beze změn a korektur, pouze byla upravena sprostá slova.
PODROBNOSTI ZDE

ODKAZ NA ČLÁNEK VYDANÝ GREENPEACE ZDE