Glosa redaktora Chomutovského deníku:

Primátorka si může gratulovat. Nápad s exekucemi dávek ji vynesl cenné politické body a velkou pozornost médií. A v neposlední řadě přízeň většiny Chomutováků. Není to tak dávno, kdy se na pravidelných setkáních s občany pískalo a nadávalo, dnes se aplauduje.

A Ivana Řápková toho umí využít, tu si rýpne do Kocába, ať sem jde bydlet, onde ať zruší jeho ministerstvo. V tomto je jak politicky, tak mediálně obratnější než ministr.


Můžeme si klást několik otázek. Proč právě teď? Je ekonomická krize. Hledá se snad vnější nepřítel, na kterém by si frustrovaní občané zchladili žáhu? Patří (já doufám, že patřilo) to ostatně k těm milým lidským vlastnostem, že člověk v nejistotě útočí na vše, co nezná nebo co se odlišuje. Ale to není tento případ, ekonomická krize na lidi nedoléhá tak, že by to mohlo být považováno za důvod. Nicméně za zamyšlení to stojí.

Odpověď na „proč?“ právě teď je zdá se být jasná: volby. Ačkoliv se to nezdá, už se blíží. Příští rok budou komunální i parlamentní, boj o místa na kandidátkách se přiostřuje. Téma „nepřizpůsobiví“ táhne, vsetínského starostu Čunka vykoplo na místopředsedu vlády. Podle mého primátorka míří vysoko, vsadím se, že na kandidátce pro parlamentní volby bude dost nahoře. Do vedení města už kandidovat nebude, ODS vsadí na jinou, v očích Chomutováků důvěryhodnější tvář.


Ptejme se proto, co exekuce přinesou městu, pokud poběží dál (zatím pouze jediná). Pár dluhů se umaže, několik lidí zaplatí. Kolik to bude milionů? Jeden, dva, deset? Bude někdo řešit jejich příčinu, nebo prostě zase vzniknou nové?


Nejviditelnější výsledky jsou zatím dva. Populární primátorka a vzedmutá nevraživost vůči Romům, kterým se „korektně“ říká nepřizpůsobiví. Byla tu vždy, ale nyní se někteří nestydí ji veřejně projevovat, protože cítí jakousi větší podporu veřejnosti. Pozor, aby se ze skryté xenofobie nestala otevřená nenávist. A kde je hranice mezi přizpůsobivými a nepřizpůsobivými? Neplatím za televizi, kam patřím?

Reakce primátorky Ivany Řápkové

Co konáme je pro dobro nás všech Chomutováků, ale někteří to odmítají pochopit

Když jsme v listopadu připravovali akci Záchranný kruh, přemýšlela jsem, kdo se tak může snažit toto úsilí překazit nebo úplně zhatit. Po zkušenostech ze Slovenska, mne jako první napadli lichváři, kteří na celé akci nejvíce tratí, protože většinu z dávek nebozí příjemci vždy museli odevzdat do jejich rukou. Přestože radnice vymáhá nyní pouze pokuty, mimo jiné za prostituci, krádeže nebo znečišťování veřejných prostor, ani ve snu by mne nenapadlo, že nakonec jedinými ostrými kritiky celé akce jsou různí tzv. ochránci lidských práv, ombudsman, ministr Kocáb a můj věčný, vždy a všeho kritik Jan Rodling z Deníku.

Pan Rodling si pokládá pro něj základní otázku, proč město přišlo s nápadem na akci Záchranných kruh až teď a viní mne z politického kalkulu. Protože se tento dotaz stává pro mé kritiky z řad Zelených a různých pseudohumanistů téměř modlou a je také zdrojem nejrůznějších spekulací, ráda bych na něj odpověděla.

Chtěla bych zdůraznit, že město pracuje s nepřizpůsobivými občany dlouhodobě. Stavební buňky pro nejhorší případy jsou na Dukelské mnoho let, na rozdíl od pana Čunka do nich ale neposíláme lidi podle barvy pleti, ale podle výše dluhu. Exekutor byl také v minulosti využíván, máme terénního pracovníka. V čem jsme ovšem chybovali, byla nedůslednost a měkkost našich opatření. Více jsme se snažili domlouvat, než konat. Nechtěli jsme jít do konfliktu a to byla chyba. Míra trpělivosti ovšem nyní přetekla!

Záchranný kruh naproti tomu problematiku nepřizpůsobivých řeší komplexně. Podařilo se nám poprvé v historii zapojit všechny dostupné složky státní správy, včetně státní policie. Zásadně svoji práci zlepšil chomutovský soud, který v minulosti byl laxní a některé soudní výpovědi řešil i 16 let! Hlavní kouzlo ovšem spočívá v naší důslednosti a neústupnosti. Nastavujeme jasné hranice chování, přes které nejede vlak. Skvěle se také zapojila veřejnost, která se již nebojí o problémech otevřeně mluvit. Zřídili jsme speciální schránku zachrannykruh@chomutov.cz, kam občané hlásí případy násilí a asociálního chování. Policie vše neprodleně řeší. Obětem se snažíme okamžitě pomoci. Lidé by se již neměli bát případy drobné kriminality nahlásit a případně také svědčit u soudu.

Naše heslo zní: Děláš problémy? Dostaneš pokutu. Nezaplatíš? Vezmeme si ji z dávek!

Na závěr bych chtěla dodat, že akce se netýká pouze neplatičů. Zaměřujeme se také na prostitutky, drogově závislé. Je to běh na dlouhou trať, ale bude-li pevná vůle, zvítězí v prvé řadě spokojený občan.

Ivana Řápková