Nemusí se tak už plížit kolem kasy s lupem pod kabátem a obavou, že je chytí ochranka. Vrátí prázdnou basu a vyjede jim lísteček se zálohou, většinou je sto korun. Za to pak něco koupí, nebo jim pokladní rovnou vyplatí peníze. Stačí jít několikrát a dotyčný má slušně vyděláno.

Na tento trik doplácel i chomutovský Globus. Automaty na lahve tam stojí nedaleko přepravek s pivem. „Podnikavci“ počkají, až se nějaká vyprázdní, nebo lahve vyndají sami, a šup s nimi do automatu. „Ano, víme, že se to stává. Občas nás na to upozorní i slušní zákazníci,“ říká jednatel české pobočky Globusu Petr Vyhnálek. Právě zákazníci na to upozornili i redakci Deníku.

Globus nyní tvrdí, že se nic podobného opakovat nebude. „Podnikli jsme proti tomu opatření, které samozřejmě neprozradím. Díky němu je velká pravděpodobnost, že dotyčného přistihneme při činu. Je to podvod a ti lidé jsou zloději,“ odrazuje Vyhnálek další vykuky, kteří by chtěli trik s vracením přepravek zkusit.

Když jsme se ptali zákazníků, co na to říkají, většinou jen kroutili hlavou. „Chodím sem velmi často, ale tohle by mě teda vůbec nenapadlo,“ shrnul názor svůj i ostatních Jan Boček z Chomutova. Nepočítali s tím ani v Globusu, když automaty stavěli blízko nápojů, zřejmě ve snaze vyjít lidem vstříc. Podle informací Deníku trik překvapil v Globusu všechny, včetně ředitele.

V jiných obchodech na Chomutovsku by nová finta neprošla. Automaty na lahve mají až za pokladnami, nebo jako v případě jirkovského Tesca úplně mimo prodejnu.