Předseda krajské ČSSD Petr Benda, jež je zároveň vyjednavačem, včera organizaci Greenpeace potvrdil, že volební program strany v otázce limitů těžby uhlí i nadále platí. Tedy že pro ČSSD jsou limity nedotknutelné.

Byla to reakce na útok Greenpeace, který vyprovokovaly Foldynovy nedávné výroky. Opakovaně podporoval prolomení platných limitů těžby a uvedl, že souhlasí se zbouráním Horního Jiřetína. Doslova Foldyna v exkluzivní předvolební anketě Ústeckého deníku řekl: „Stát přijal energetickou koncepci a je tedy na něm a těžebních společnostech, jak se k problému postaví. Pro ČSSD jsou územní limity nedotknutelné, nedojde–li k dohodě mezi těžební společností a vlastníky nemovitostí, nebo rozhodnutí státu o tzv. veřejném zájmu. Stát musí říci, bude-li plnit svou energetickou koncepci. Jsem přesvědčen, že musíme po státu při rozhodnutí pro posun limitů požadovat kompenzace pro občany kraje.“

Tento jeho vlažný postoj k posunutí limitů těžby a tím pádem i likvidaci některých obcí, jež budou muset ustoupit rypadlům, odstartoval další rozepři ve vyjednávacím týmu vítězné ČSSD.

V kuloárech sociálních demokratů se spekuluje, že je to další tah proti tomu, aby Foldyna byl hejtmanem.

Tím údajně chce být Petr Benda, i když to veřejně několikrát popřel, ve hře je ale i Jana Vaňhová a Pavel Kouda. Nahrává tomu i vyjádření Jana Rovenského z Greenpeace reagující na Bendova slova o programu strany. „Dobrá zpráva je, že sociální demokraté se zachovali zásadově a program kvůli úletu svého lídra nemění. Špatná zpráva bude, pokud z toho pan Foldyna nevyvodí důsledky. Měl by si ujasnit, zda kandiduje za ČSSD nebo za Mosteckou uhelnou,“ uvedl Rovenský.

ČSSD po volbách v datech

* 18. října – ČSSD v Ústeckém kraji vyhrála volby
* 20. října – lídr kandidátky Jaroslav Foldyna je vyšachován z týmu, který má vyjednat koalici, zato je v něm jeho vnitrostranický oponent Petr Benda
* 21. října požaduje Foldynovu účast po Jiřím Paroubkovi Miloš Zeman
* 22. října začíná povolební vyjednávání koalice, Foldyna je poradcem
* 2. listopadu Foldyna vyšachován ze schůzky s vyjednavači ODS