Ta do Chomutova přijela prošetřit postup exekutora, který dlužníkům města odebíral peníze ze sociálních dávek. Nechával jim jen tisícikorunu.

Kontrola žádné pochybení nenašla. „Na postup exekutora v Chomutově existují dva výklady, přičemž oba mají svoji logiku,“ uvedla mluvčí úřadu Veronika Ludvíková.

Ministerstvo se v tuto chvíli nemůže postavit ani na jednu stranu. „Tato pravomoc připadá soudu. Ministerstvo spravedlnosti nezaujímá k dané kauze žádný konkrétní postoj a bude respektovat, jak o postupu rozhodne chomutovský okresní soud,“ dodala mluvčí.

Inspekce tak nezjistila nic nového, potvrdila jen omílaný fakt, že zákon se dá vyložit různě. Spor tak může rozseknout pouze soud. Někdo se na něho ale musí obrátit. Ministerstvo spravedlnosti to nebude, Deník nemá informace, že by to už někdo udělal.

Další články, které souvisejí s exekucemi, najdete nahoře v pravé části obrazovky.

Primátorka Ivana Řápková výsledek šetření uvítala. „Konečně zvítězil zdravý rozum. Jsem ráda, že ministerstvo neshledalo žádné pochybení,“ reagovala Řápková.

Odebírání peněz ze sociálních dávek v Chomutově zatím nepokračovalo, exekutor se v dalších termínech nedostavil. Primátorka dříve uvedla, že má informace o tlaku ministerstva na exekutora.

Po pondělní kontrole se mu zřejmě ruce částečně uvolní, protože bezprostřední postih mu nehrozí. Radnice dlouhodobě opakuje, že bude v exekucích pokračovat. Další se podle primátorky uskuteční v březnu, přesný termín však nikdo z města říci nechce.

Podle informací radnice razantní postup přivedl na úřad zhruba na dvě stě padesát dlužníků. Ti se přišli zeptat, jak mají postupovat při splácení svých dluhů. Kolik z nich přistoupilo na splátkový kalendář nebo zaplatilo dluhy, ale město podrobně neeviduje.