„Teď mi sebrali deset tisíc korun. Mám tři děti na výchovu, co chodí do školy. Bydlím v nájmu, teď půjdu ven. Je to strašný,“ čílil se pětapadesátiletý Zdeněk Daniel, když opouštěl místo výplat dávek na chomutovském magistrátu.

Ze sociálních dávek mů zůstala jen tisícikoruna. Zbytek mu hned po po vyplacení sebral exekutor, peníze půjdou na splátku dluhu, který má vůči městu.

Podobně dopadla Blažena Gažiová. Té město z dávek strhlo přes pět tisíc. „Nevím, co budu dělat. Asi půjdu bydlet do Chomutovky,“ říkala bezradně.

Včera město poprvé přistoupilo k ráznému opatření. Lidem, kteří městu dluží, vezme peníze ze sociálních dávek.

Přímo v místnosti, kde se podpory vyplácejí, seděl exekutor. Příchozí dostal do ruky peníze, ale pokud se ukázalo, že má nějaké závazky vůči městu, namístě o ně přišel.

Asistovalo mu několik strážníků a policistů, malá místnost byla muži v uniformách přeplněná. Bránili možným konfliktům a roztržkám, protože se očekávalo, že dojde k vyhroceným situacím.

Na pěsti nedošlo, i kvůli zřejmé policejní přesile. Někteří z přihlížejících si neodpustili sprosté nadávky.

Stěžovali si i lidé, stojící před výdejním místem. Fronta ubíhala velmi pomalu, mnozí to raději vzdali a vůbec si pro peníze nešli. Další se divili, jak dlužníkům mohou sebrat téměř všechno.

Neobvyklá akce přilákala kromě davu novinářů také hodně diváků. Vše pozorovali z ochozů takzvané „podkovy“ pod magistrátem, tam je totiž vchod pro výdej dávek.

Největší rozruch způsobila houkající sanitka, přijela pro paní, která se při čekání udělalo špatně.

Občané dluží městu více než 240 milionů korun. Podle radnice jsou předmětem exekuce nezaplacené pokuty za různé přestupky pro pořádku nebo pokuty od městské policie. „Město rukou exekutora vymáhá pokuty, ze kterých si lidé dělali legraci a myslel, že jsou nepostihnutelní,“ uvedla primátorka Ivana Řápková.