Poprvé by se také měli naživo střetnout primátorka Ivana Řápková a ministr Michael KocábDo studia bylo pozváno i několik lidí, kteří v Chomutově žijí. Mezi nimi například Adéla Bydžovská, jedna z prvních, která upozornila na svůj život v domě s neplatiči lidi z radničního projektu Záchranný kruh. Jde o stejný dům, ve kterém autor článku kvůli reportáži strávil pět dní v přímém sousedství problémové rodiny (celou ji najdete zde).


Bydžovská se před narozením dcery raději z domu odstěhovala a žije jinde, přestože do opravy bytu investovala stovky tisíc korun. Život všem v domě komplikuje jediná rodina. Za nájem neplatí, elektřinu kradou, dělají nepořádek a stahují se k nim narkomani. „Dokud tam budou, nevrátím se,“ říká Bydžovská.


Ve studiu však budou pod taktovkou Michaely Jílkové diskutovat také dva hlavní političtí rivalové v celé kauze – primátorka Chomutova Ivana Řápková a ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Zatímco první exekuce rozjela a hájí je za každou cenu, Kocáb je považuje za špatné a protizákonné.


Oba si mají co vyříkávat – ministr tvrdý postup radnice přirovnal k nacistickému režimu, primátorka zase Kocábovo ministerstvo označila za partu extrémistů, kteří lidem jen škodí.


Kromě nich přijala pozvání do studia také předsedkyně občanského sdružení Romodrom Marie Gailová.

Máte slovo
Je humánní, aby exekutor zabavoval sociální dávky dlužníkům? Myslíte si, že zabavení sociálních dávek je správný bič na neplatiče? Porušuje chomutovský magistrát zabavením sociálních dávek lidská práva dlužníků? Nevzroste vinou zabavování sociálních dávek kriminalita v regionech? To jsou otázky, na které bude Michaela Jílková hledat odpověď se svými hosty.

Pořad vysílá ČT 1 2. dubna od 21.50 hodin.