Právě příliv dlužníků ochotných splácet své závazky byl jedním z hmatatelných přínosů pro městskou kasu. Ze samotných exekucí získalo město tisícové částky korun, exekutor si odnesl několikanásobek.


Podle města bylo do včerejška uzavřeno na 340 splátkových kalendářů na částku 570 tisíc korun. Zvýšení platební morálky připisuje radnice právě strachu lidí z exekutora.


Padesát lidí ale už druhou splátku nazaplatilo, tedy každý sedmý dlužník nesložil domluvené peníze. To je výsledek za první měsíc, je možné, že v dalších měsících odpadnou další.


Podle města může za odpadlíky nepřítomnost exekutora, který už vícekrát neúřadoval. „Bohužel exekutor je jediný bič, který na nepřizpůsobivé efektivně funguje. Prvních 50 dlužníků, kteří přestali platit, jakmile zjistili, že exekutor nebyl v březnu na úřadě, je toho jasným důkazem,“ píše se v tiskové zprávě města.


Exekutor Jan Paraska z Mostu, který s městem spolupracoval a zabavoval dávky přímo na úřadě, už vícekrát nepřišel, přestože podle města s ním bylo další vymáhání domluveno. Nikoho jiného, kdo by se na sporném vymáhání podílel, Chomutov dosud nesehnal.


Exekuce budou. Ale nevíme kdy


Vedení města si stojí za tím, že exekuce pokračovat budou. „Exekutor se na úřad velmi brzy vrátí,“ uvedla primátorka Ivana Řápková. Kdy to tak bude a zda už tento měsíc, radnice nepotvrdila. „Děláme vše pro to, aby exekutoři úřadovali,“ řekl Deníku mluvčí města Tomáš Branda.


Primátorka: za dluhy může Kocáb


Podle Řápkové může za nesplácení kalendářů kromě nepřítomného exekutora také odcházející ministr Michael Kocáb. „Někteří si nyní myslí, že je na ně zákon krátký, když mají v zádech ministra. Viníkem růstu jejich dluhu se teď jednoznačně stává pan Kocáb a jeho pomocníci,“ svaluje vinu na ministra v tiskové zprávě. Konání ministra a ostatních „zastánců nepřizpůsobivých“ považuje za kampaň.

Radnice k exekucím sociálních dávek přistoupila v únoru. V té době mělo město pohledávky u svých občanů ve výši 240 milionů korun, z velké většiny na nájemném, dále pak třeba na pokutách.