Její postup vyvolal velkou odezvu vlnu kritiky. Tvrdě ji kritizuje například ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Chce, aby radnice přestala dávky exekuovat.

Video s prvními reakcemi na exekuce a článek, který popisuje průběh, najdete zde

„Vyzývám chomutovský magistrát, aby tento postup panu exekutorovi okamžitě zakázal. Exekutor, soukromá firma, využívá asistence strážníků a policie k tomu, aby konfiskoval některým občanům v tíživé sociální situaci nezabavitelnou částku,“ vyjádřil se k situaci ministr.

Kocáb také varuje před následky postupu města. „Považuji za nepřijatelné a nepřípustné, aby magistrát tyto lidi vystavoval neřešitelné sociální situaci, která může mít i katastrofální dopad na jejich další život,“ dodává.

Magistrát už dříve kritizovala také kancelář ochránce lidských práv tzv. ombudsmana. Podle jejich názoru je postup radnice dokonce nezákonný, protože na vydávané dávky město nemůže sáhnout. „Sociální dávky představují pomoc státu potřebným, nikoli nástroj k uspokojení pohledávek,“ uvedla mluvčí úřadu Iva Hrazdílková.

Město si za svým postupem stojí. Už před spuštěním akce mělo vedení právní rozbor, podle kterého je možné peníze odebrat. „Pan ministr zapomíná na to, že exekutorem odebraná hotovost netvoří veškeré sociální dávky, kteří tyto lidé dostávají, ale pouze jejich část,“ říká primátorka Ivana Řápková

„Proč se pan Kocáb nezástavá také pracujících lidí, kterým exekutor sáhl na účty a ostatní majetek a vše jim odebral?,“ nechápe Řápková.

Další výtky připojují neziskové organizace, které se sociální oblastní zabývají. Postup radnice kritizují také opoziční Zelení.

Jan Černý z organizace Člověk v tísni si myslí, že je akce dělána jen pro efekt. „Město mělo povinnost ustanovit zvláštního příjemce dávky. Naše organizace je na to dokonce léta upozorňovala,“ popisuje jiný způsob řešení problémů s neplatiči. Zvláštní příjemce by umožnil strhávat peníze z příspěvku na bydlení přímo na účet města.

Podle něho současná represe naopak problémy ještě zvětší a dlužníci se dostanou ještě více na dno. „Souhlasíme s ombudsmanem, že jde o obcházení zákona,“ dodává Černý.

S kritikou vystoupila i chomutovská exministryně Džamila Stehlíková. „Tento postup radnice líbivý svou razancí povede k nárůstu sociálně patologických jevů, před kterými chce radnice ochránit občany. V Chomutově bude více zbídačených lidí, více lichvy, drobné kriminality, výtržnictví a prostituce,“ uvedla opoziční zastupitelka. Stejně kritická je celá místní organizace Strany zelených.

Exekuce budou pokračovat

Ve středu se dávky nevydávaly vůbec, podle mluvčího magistrátu Tomáše Brandy nebyl výplatní termín. Na otázku, zda bude město ve vybírání dávek s exekutorem pokračovat, odpověděl stručně, že ano.

Kompletní vyjádření M. Kocába najdete zde, plnou verzi reakce primátorky I. Řápkové si můžete přečíst zde.

Akce města vyvolala mnoho reakcí i u čtenářů. Co si o postupu radnice myslíte vy? Hlasujte v anketě vpravo nahoře.


Na chomutovský magistrát se valí desítky dlužníků, chtějí své dluhy splácet

Na chomutovský magistrát si dnes přišla řada lidí vyřídit své pohledávky. Razantní krok provedený v rámci akce Záchranný kruh pro slušné občany přinesl bleskovou pozitivní reakci.

„Lidé stále mají šanci svoje pohledávky vůči městu uhradit, nicméně to neznamená, že postup radnice se nějak změní. Město bude pokračovat v krocích proti všem, kteří si své povinnosti neplní,“ řekla primátorka Ivana Řápková. Lidé se přišli zajímat o své dluhy vůči městu a ptát se na možnosti splátek.

„Přišlo několik desítek lidí, kteří zareagovali na informace o včerejší exekuci,“ řekl Jan Mareš, vedoucí odboru ekonomiky magistrátu. Jasně se ukazuje, že lidé vědí o svých dluzích a uvědomili si, že skutečně nejsou nepostihnutelní. „Začali přicházet lidé, které jsme několikrát obesílali s upomínkami,“ dodává Mareš.

Ti dosud veškeré výzvy k zaplacení ignorovali. „Přišli teprve, až když jasně viděli, že je nad nimi hrozba exekuce,“ řekla primátorka Řápková. Dlužníci jsou najednou ochotni dluhy platit. Nevadí jim správní poplatek za vytvoření splátkového kalendáře. „Jsou dokonce i dlužníci, kteří na místě zaplatili první splátku ve výši dvou tisíc korun, ostatní se domluvili na nižších splátkách,“ dodává primátorka.

Radnice vítá jejich kroky, ale přesto nadále budou exekuce finanční hotovosti pokračovat. Ty jsou uplatňovány na pohledávky vzniklé neplacením pokut za krádeže, narušování veřejného pořádku, rušení nočního klidu, prostituci a dalších přestupky a neplněním povinností občanů například neplacením místních poplatků. „Nikdo si nesmí myslet, že trestu za své nespořádané chování, neplnění si povinností a porušování zákona unikne,“ řekla primátorka. Akce Záchranný kruh bude pokračovat a její snahou bude chránit slušné občany. Radnice chystá další kroky, jako jsou kontroly bytů, kde bydlí nepřizpůsobiví. Největší dlužníky bude radnice stěhovat do mobilních buněk za město.

Tomáš Branda, tiskový mluvčí Statutárního města Chomutova