V Evropě už občas probíhají výstavy nebo hudební party, ale to hlavní – nízkoprahové centrum pro děti ze sídlišť – stále chybí. Jediné, kde se mohou mladí trochu zabavit, je skateboardová U–rampa v bývalé kavárně Družba.
Před dvěma lety toho ale Kuprospěchu slibovalo daleko víc – počítačové i společenské hry, internet, zkušebnu či atelier pro místní začínající umělce nebo kancelář odborníka na hledání práce. Centrum chtěli otevřít nejpozději v létě 2007 a dokonce se k tomu zavázali ve smlouvě. Plány zkrachovaly na tom, na co lidé z Kuprospěchu nejvíc spoléhali – na dotacích.


„Ukázalo se, že splnit tenhle závazek je nemožné. Evropské granty, ze kterých jsme chtěli čerpat peníze, ještě ani nebyly vypsané,“ postěžoval si jeden z jednatelů sdružení Petr Karásek.
Chomutovští radní jsou ochotni sdružení pomoci a smlouvu upravit. Za úkol to dostal náměstek primátorky Jan Řehák. „Jednak bude třeba dobu pronájmu prodloužit tak, aby znovu zněla na deset let, protože to je podmínka získání dotací. A upravíme i podmínky, které se vztahují k termínu otevření centra,“ uvedl náměstek.


Kuprospěchu si už také uvědomuje, že bez pořádné investice do objektu to nepůjde. Zatímco první naivní odhady byly tři miliony a ty střízlivější sedm, dnes chce sdružení žádat o třicet milionů. V částce je započítaný i dvouletý provoz centra.
A tady bude muset pomoci město. U každé dotace je totiž povinná nějaká spoluúčast a u tak velké částky to může znamenat i několik milionů. „To samozřejmě nemáme a proto jsme přišli s žádostí na magistrát. Nakonec – bude to investice do objektu, který zůstane v majetku města,“ říká Karásek.
Radní jednali i o tom a město je ochotno přistoupit i na finanční výpomoc. Ale už za trochu přísnějších podmínek. „Chceme stanovit mantinely. Určit korektní mezní datum, kdy bude zprovozněno centrum, přesně vyčíslit částku, která bude potřeba a také chceme slyšet závazek, že objekt bude zpřístupněn i pro další občanská sdružení,“ jmenuje Řehák.


Na jednání s Kuprospěchu dali radní Řehákovi čas až do února. Dřív by to nemělo smysl, protože ještě nejsou známé podmínky grantů. „Věřím, že se dohodneme na návrhu, který bude rozumný, reálný a bude mít šanci na schválení radou,“ dodává náměstek primátorky.

Názor Deníku (Josef Dušek)

Střízlivé Kuprospěchu

Lidem z občanského sdružení Kuprospěchu fandím a vím jistě, že v tom nejsem sám. A jsem rád, že z říše nadšeného malování budoucnosti přešli do světa střízlivého počítání.
Nelze jim vyčítat, že se bývalé kino ještě neblýská novotou. Možná kdyby jen seděli a čekali na peníze z Evropské unie (kouzelné zaklínadlo poslední doby), ale ne když na obnově léta devastované budovy pracovali vlastníma rukama a investovali do ní vlastní peníze. Že nikdo nepospíchá s vypsáním grantů, není jejich chyba.
Sdružení Kuprospěchu možná současná situace netěší, ale nakonec jeho členům prospěje. Naučí se, že nadšení a ušlechtilá myšlenka jako hlavní deviza fungují jen někdy. Fungovaly před třemi lety, když uspěli s několika projekty a dostalo se jim zasloužené pozornosti u politiků i v médiích. Fungovaly před dvěma lety, kdy přesvědčili radní, aby jim pronajali Evropu. Fungovaly před rokem, kdy se scházeli na dobrovolné brigády a vyklízeli zdevastovanou budovu.
Dnes už pomůže jediné – pořádný balík peněz. A musí se sehnat kdekoli, i kdyby to mělo znament prosit město, kterému jsme slibovali, že od něj nic chtít nebudeme. Dámy a pánové, vítejte ve hře „Takhle se žije neziskovým organizacím v České republice“…