„Dosud máte nárok na akutní ošetření, když si třeba zlomíte nohu v Alpách. My se ale zasazujeme o možnost provedení i lékařských zákroků a operací v zahraničí,“ vysvětluje Ouzký. Češi si tak budou moci nechat například operovat žlučník v Německu, nebo jet pro umělý chrup do Francie.


Zároveň chce Ouzký podle svých slov dál působit v oblasti životního prostředí, bude se zasazovat o omezení zdražování energií, prosazovat finanční dotace EU pro česká města a také se zaměří po vzoru chomutovské primátorky Řápkové na boj proti neplatičům.


A co říká na tragicky nízkou volební účast v Ústeckém kraji a na Chomutovsku zvlášť? Podle něj v tom hraje roli hlavně složení obyvatelstva v kraji, špatná sociální nálada, vysoká nezaměstnanost… „Lidé svoje osobní starosti vidí jako významnější než jsou pro ně volby do Evropského parlamentu,“ shrnuje.


Je si vědom i názoru mnoha lidí, pro které je europarlament prostě nečitelný a proto ho mají za neužitečný. „My, europoslanci, nejsme schopni na první pohled nabídnout témata, která by pro ně byla tak atraktivní, jako témata národní, či lokální. A bohužel ne všem se chce zamyslet nad tím, jak důležitá činnost Evropského parlamentu je a jak mohou rozhodnutí tam ovlivnit život zde,“ podotýká.
Podle něj má v tomto povědomí Česká republika velké mezery. V osvětě by prý měla pomoci také média.