Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práce na obnově elektrárny jsou v plném proudu

CHOMUTOVSKO - Komplexní obnova čtyř bloků elektrárny Tušimice II za zhruba 25 miliard korun je v plném proudu. ČEZ se chlubí tím, že při rekonstrukci bloků používá nejlepší technologii, která je v současné době na trhu a zároveň myslí na ekologii.

20.11.2007
SDÍLEJ:

Komplexní obnova Elektrárny Tušimice II – pohled na stavbu budoucí odsiřovací jednotky. Foto: Archiv ČEZ


„Nic lepšího a dokonalejšího v současné době opravdu neexistuje,“ uvádí Otakar Tuček, ředitel Elektráren Tušimice a Prunéřov Skupiny ČEZ. „Nikdo v současné době nevyrábí turbínu či kotel s vyšší účinností než my máme plánované pro Tušimice nebo Prunéřov. To samé se týká nového odsíření.“


Čistá voda, čistý vzduch
Co se týče životního prostředí, budou obnovené zdroje splňovat všechny emisní limity a stropy, které budou platné od roku 2015.
Technologie je navíc navrhovaná tak, že bude bezodpadová. Veškerá voda bude dále využívána pro provoz v elektrárně. Pokud poteče ven, bude čistější, než tok, do kterého bude odváděna. Zbytky po spalování nebo odsíření budou přepracovány na stavební materiály určené k rekultivaci důlních prostorů.


Proč jenom obnova?
ČEZ v Tušimicích přistoupil pouze k rekonstrukci bloků, stejně to plánuje v elektrárněPrunéřov II. Třeba v elektrárně Ledvice vyroste zcela nový 660MW blok, v podmínkách Tušimic či Prunéřova je to ale nemyslitelné.
Když se totiž před několika lety připravovala koncepce obnovy a výstavby nových bloků uhelných elektráren Skupiny ČEZ, hned na začátku byly přijaty dvě důležité a podstatné zásady. „Tam, kde zásoba uhlí umožní provoz elektrárny více než čtyřicet let, půjdeme do výstavby nových zdrojů. A tam, kde má elektrárna zásoby uhlí jen na určitou dobu, jsme se rozhodli pro modernizaci. Zmodernizujeme ji, co nejvíc to půjde a moderní zařízení využijeme k tomu, aby se co nejefektivněji spotřebovala zásoba uhlí, co je k dispozici,“ přiblížil obě zásady Otakar Tuček.


Dojde uhlí, skončí elektrárny
Z lomu Libouš budou Severočeské doly zásobovat uhlím obě elektrárny ještě po dobu pětadvaceti let.
V praxi to znamená, že program obnovy Tušimic II a Prunéřova II je svázán s programem postupu těžby na sousedních dolech. Současně s elektrárnami dožije i lokalita lomu Libouš.
Severočeské doly proto předpokládají, že zásobování obou elektráren proběhne v rámci územních limitů a nebudou prolamovány. Pokud by se někdy zrušily, pro lokality Tušimice a Prunéřov by se nic nezměnilo.
„Nemůže nastat situace, že bude uhlí a nebude elektrárna či bude elektrárna a nebude uhlí. Obě životnosti se sladily a společně budeme žít po dobu 25-30 let. Pak to všichni zavřeme a budou tu jiné zdroje. ČEZ lokality samozřejmě neopustí, ale je nyní těžko odhadnout, jaké zdroje přijdou za 30 let,“ uzavřel ředitel Tuček.


EPRU: jednička skončí, dvojku obnoví
Obnova elektrárny Tušimice II. začala odstavením a demontáží dvou výrobních bloků 2. června 2007. Před dokončením je také projekt obnovy elektrárny Prunéřov II, jejíž výrobní parametry budou po modernizaci 3x 250 MW.
Provoz elektrárny Prunéřov I hodlá ČEZ ukončit na přelomu let 2015 a 2016. Elektrárnu Tušimice I odstavil již v roce 1998.

20.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volební urny už začali úředníci stěhovat ze skladů do jednotlivých volebních okrsků.
5

Někteří volební lídři zůstanou v kraji, další vyrazí do Prahy

Ilustrační foto.
70

ANKETA: Zavedli byste přímou volbu starostů?

Velkoformátové snímky vytažené z mobilu: V Luragu vystavuje smartfotografka

Chomutov – Na dnešní vernisáži rozdá rychlé tipy, jak lépe fotit iphonem.

Florbalisté Chomutova vyzvou českého velikána

Chomutov – Dnešní utkání proti sobě postaví Chomutov a šestinásobného mistra Tatran Střešovice.

V Lesné v sobotu šlápnou do zelí. Můžete také

Lesná - Slavnost nabídne tradiční přípravu zelí i zabijačkové dobroty.

Do Sněmovny chce bohém v bílém klobouku a houf kormidelníků

Ústecký kraj - Bohém s bílým kloboukem, rastaman nebo prodejce semen léčivých bylin u Pirátů, případně vydavatel Teplického kurýru u Rozumných. I s takovými profesemi se můžete setkat na kandidátkách pro volby do Poslanecké sněmovny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení