Obnova Elektrárny Tušimice II. (ETU II.) je první podobnou akcí ČEZu. Celkem chce největší energetická společnost v zemi do obnovy tepelných elektráren investovat sto miliard korun.

Babička elektrárna


Dalším důvodem podle Martina Romana je, že tušimická elektrárna leží nedaleko uhelných zásob. ČEZ totiž při obnově upřednostňuje elektrárny, které nemají problémy se získáváním paliva.
Se samotnou obnovou ETU II. se už začalo v sobotu. S jejím zahájením byla spojená i velkolepá oslava v areálu elektrárny, která byla určena především veřejnosti.
Hlavní postavou na pódiu byl známý moderátor, zpěvák a show-man Leoš Mareš. Příchozí měli možnost sníst starou elektrárnu, jejíž podobu mistři cukráři otiskli do podoby obřího dortu.

Výrobu elektřiny obnova nezastaví„Během obnovy zmizí z elektrárny šestnáct tisíc tun materiálu,“ říká Otakar Tuček, ředitel Elektráren Tušimice a Prunéřov. „Celá akce je rozdělena do dvou etap. V prvé budou demontovány dva bloky a následně budou namontovány bloky nové. Po jejich uvedení do provozu se obnova stejným způsobem uskuteční i na dalších dvou blocích,“ popisuje Otakar Tuček a podotýká, že výroba elektrické energie se prakticky v Tušimicích nezastaví.
Elektrárna by znovu na plný výkon měla jet za tři roky, v roce 2010. Nová technologie, která nahradí tu stávající, umožní spalovat energeticky méně kvalitní uhlí ze sousedního Dolu Libouš. Zároveň by ale mělo dojít k výraznému omezení škodlivých látek vypouštěných do ovzduší.

Až dojde uhlí …

Po roce 2010 bude tušimická elektrárna v provozu dvacet pět let. V roce 2035 podle propočtů dojdou zásoby uhlí ve zmiňovaném dole. Jak uvedl Martin Roman, po tomto datu vedení společnosti ČEZ nevylučuje, že se na severu Čech objeví plynové elektrárny.