Hromada je jeden a půl metru vysoká


Hned ve vedlejším domě bydlí Eva Hamarčáková.

„Je to metr a půl vysoká hromada. Velmi to zapáchá, jsou v ní výkaly. Omezuje nás to v bydlení i podnikání,“ popisuje situaci. Na její terase přistávají odpadky a fekálie, které vylétavají z oken. Problém má i s potkany, kteří se v hromadě odpadků přemnožili.


Podle Hamarčákové hrozí i další nebezpečí. „Nedávno tu hořelo, plameny šlehaly čtyři metry vysoko. Z domu padají uvolněné střešní tašky a zdivo,“ uvádí majitelka sousedícího domu. Se situací se neví rady. Obrátila se na různé úřady, ale nikdo problém nevyřešil.


Přímo u domu má sídlo chomutovská státní policie, dvůr mají policisté jako na dlani.

„V tomto případě se jedná o soukromý majetek, je to věc majitele. Bohužel situaci nemůžeme ovlivnit,“ říká Helena Mildorfová z chomutovské policie.


Město Chomutov o problému ví, ale nemůže ze zákona zasáhnout, protože objekt není v jeho majetku. Odstraněna byla pouze načerno postavená kůlna.

„Nepořádek ve dvoře domu způsobují nájemci bytů, kteří odpad neodkládají na určená místa,“ uvádí Stanislav Král z tiskového úseku.
Na problém vlastnictví narážejí i další instituce jako městská policie nebo hygiena. Pořádek má zajistit majitel domu.


Majitel domu problém odkládá


Dům vlastní Richard Willander, který v Chomutově podniká.

„Problém řeším už tři roky. Nyní to nemá logiku vyklízet, nepořádek se tam znovu objeví,“ říká majitel. Podle svých slov čeká, až z domu budou vystěhováni všichni nájemníci. „Potom dům zrekonstruuji a vše vyklidím,“ tvrdí Willander.

S nájemníky, kteří neplatí, se soudí. Jak dlouho bude soud trvat, nelze odhadnout. Odpad jen tak nezmizí.