„Technické služby tam neměly co dělat, určitě tam byly neoprávněně. Nikdo mě na nic neupozornil, žádný dopis mi nepřišel,“ říká majitel domu Richard Willander. Obrátil se proto s trestním oznámením na policii.


Chomutovská policie se dle mluvčí Marie Pivkové nemůže k případu vyjadřovat. Povolení ke vstupu na pozemek totiž vydala právě Policie ČR, takže trestní oznámení směřuje i na ni. V takových případech šetří její postup Inspekce ministra vnitra.


Trestním oznámením vrcholí problémy zanedbaného domu v centru. Okolní nájemníci si několik let soustavně stěžovali na nesnesitelný zápach, poletující odpadky a množící se potkany.


Za asi metr a půl vysokou hromadu odpadků a z ní plynoucí potíže odpovídá majitel domu, který si nyní na postup úřadů stěžuje.
Dům však neuklízel s tím, že odpad bude na místě za chvíli znovu. Nereagoval ani na výzvy úřadů, město na něm vymáhá peníze za některé předcházející úklidy.


Na dvoře se zatím hromadily další odpadky i lidské fekálie, protože v domě neteče voda ani nefunguje kanalizace. Odpadky nájemníci vyhazovali rovnou z oken. Technické služby v srpnu dvůr domu vyklidily, vyvezly několik tun odpadu. Aby se dostaly až na dvůr, musely probourat okolní zeď. Tu po práci znovu postavily. Náklady na úklid i stavbu zdi bude město na majiteli vymáhat.


Úřady podle svého tvrzení postupovaly v souladu s hygienickou stanicí, té však tato problematika ze zákona nepřísluší. „O situaci vím, bohužel v tom příliš nemůžeme dělat. Je tam nebezpečí šíření žloutenky, což je dnes aktuální, kvůli hrozícímu požáru šlo možná i o obecné ohrožení,“ říká ředitel Krajské hygienické stanice Josef Trmal.


Hygienici případ předali na stavební odbor a odbor životního prostředí na magistrátu. Problémem se včera měla zabývat i Rada města.