Kvůli neuspokojivému výsledku kontroly možná dojde i na výměnu správce. Chomutovský deník byl při tom.

Za černou skládku Romové nemůžou

K účasti na kontrole nás vyzvala náměstkyně primátorky Jana Vaňhová s tím, že jsme si dali sraz na desátou hodinu přímo na místě – na Dukelské. Příchod úředníků místní zjevně nečekali, protože vzali do rukou hrábě a začali narychlo uklízet poházené papíry, plastové láhve a nejrůznější nepořádek v okolí svých domů.
První, na co se ale úředníci zaměřili, byla černá skládka. Tu nemají na svědomí místní neplatiči, ale nedaleká firma. „Je to převážně suť ze sousedního zbouraného domu. Nebezpečné je to hlavně z hlediska hygieny. Díky teplému počasí může být skládka zdrojem nejrůznější nákazy,“ uvedla přímo na místě Jana Vaňhová.
Podle ní se bude tato záležitost řešit ve správním řízení. Zmíněná firma, která se mimochodem ke skládce přihlásila, zřejmě vyfasuje tučnou pokutu.

Není byt jako byt

Byty na Dukelské jsou vesměs v příšerném stavu. Nejhůře to asi vypadá ve vchodě, který je nejdál od silnice. Příchozího nejdříve uvítají zbytky po vykopnutých vchodových dveřích, oprýskané zdi a špína. O poznání lépe jsou na tom byty ve zbylých vchodech. Tam při kontrole úředníci narazili i na byt, o kterém by si řada lidí mohla nechat jen zdát.
„To víte, záleží na tom, jak se kdo o byt stará,“ poznamenala během naší návštěvy nájemnice bytu. „Plovoucí podlahu, kterou tu vidíte, jsme si dělali sami a ten nábytek je taky náš,“ pochlubila se.

Drogy na denním pořádku

I když mají domy na Dukelské svého správce, užívání drog je tam na denním pořádku. Přiznávají to samotní obyvatelé bytů pro neplatiče, přitom ale nezapomenou z braní drog obvinit někoho jiného. „My nebereme, to tamti berou,“ znějí vesměs jejich odpovědi.
Kromě vzájemného obviňování, a směsice dalších obvinění či pomluv, se shodují ještě v jedné informaci. Nejčastějším opiátem na Dukelské je toluen.

 

Nikdo nepracuje, všichni jsou nemocní

Jak se nám podařilo zjistit, nikdo z tamních obyvatel nepracuje. Většina z nich prý trpí vážnými nemocemi. Úředníci se o tom mohli přesvědčit na vlastní oči, když se zeptali, zda jeden z romských mladíků má zaměstnání. „Já nemůžu pracovat, mám těžké astma,“ řekl o sobě mladík. Zajímavé je, že jeho nemoc se naprosto dobře snáší s kouřením. Během rozhovoru totiž spokojeně pokuřoval z cigarety.
Podle místních byla nemocná i patnáctiletá dívka, která měla být toho času ve škole. Její nemoc nakonec nemocí nebyla. Dívka je totiž těhotná, přičemž otcem má být podle výpovědi o rok starší chlapec.

Zřejmě dojde na změnu správce

Současný stav Dukelské úředníky magistrátu zjevně neuspokojil. Neuspokojil ani náměstkyni primátorky Janu Vaňhovou. Ta uvažuje o změně správce, kterým je Jan Cirok. Během návštěvy nabídla tuto funkci jednomu z místních – Ladislavu Gunarovi.
Jestli ke změně ve vedení Dukelské opravdu dojde, se ukáže až příští týden. Náměstkyně totiž plánuje pozvat „na kobereček“ jak současného, tak možná i budoucího správce.
Nadějí, i když malou, může být pro Dukelskou obecně prospěšná společnost Člověk v tísni, která tam začíná působit. V jedné z obytných buněk budou dobrovolníci doučovat děti ze sociálně znevýhodněných rodin.