"Pokud se primátorka tolik veřejnosti bojí, tak jsem ochoten s ní diskutovat i pouze před novináři. Ale za účasti moderátora, který to bude řídit," řekl Rabas dnes Deníku s tím, že taková akce se musí připravit. Již dříve řekl, že bude o duel usilovat tento týden ve čtvrtek nebo pátek.

Primátorka už ale dopoledne rozeslala novinářům e-mail, ve kterém je zvala na dnešní tiskovou konferenci do svojí kanceláře. Datum, místo i čas přesně odpovídalo termínu, který v pátek navrhovala pro zmíněný duel podle jejích podmínek - tedy bez veřejnosti. Pozván prý byl i Rabas, ten však účast odmítl - je v Praze. "Tiskovou konferenci ať si magistrát pořádá jak chce. To není duel."

„Nerozumím tomu, proč Přemysl Rabas odmítl zúčastnit se dnešní diskuze s novináři, když veřejně v médiích i mě v dopise deklaroval, že se diskuzi s novináři nebrání,“ reagovala na to primátorka Ivana Řápková. „Myslím si, že ze strany radnice byly učiněny všechny kroky, aby se společný duel před novináři uskutečnil."

Zároveň primátorka odmítla, že debaty před veřejností "bojí". Přítomnost veřejnosti by podle ní narušila atmosféru věcné debaty. "Již několikrát, ať na jednání zastupitelstva nebo veřejných setkáních s občany, příznivci poslance hrubě narušovali průběh a mnozí občané tak nedostali možnost vyjadřovat své náměty, připomínky či stížnosti," píše se v tiskové zprávě magistrátu.

„Máme důvěru ve sdělovací prostředky, které jistě přinesou objektivní informace z průběhu duelu,“ dodala k tomu Řápková.

Poslanec primátorku nejprve ke společné debatě vyzval a ta to odmítla. Po shlédnutí záznamu z tiskové konference Rabase si to rozmyslela, ale oba se nedokázali shodnout na důležité věci - primátorka požadovala, aby duel neproběhl na veřejnosti. Chtěla ho za přítomnosti novinářů a nahrávat na kameru, nesestříhaný záznam měl být zveřejněn na webu města. Rabas naproti tomu trval na veřejné diskuzi. Protože se oba nedokázali dohodnout, vypadalo to, že duel vůbec neproběhne. Více ve článku zde.

Po dnešní zrušené konferenci je tedy ve hře další možnost - neveřejná debata s moderátorem a před novináři a kamerami. Přijme ji primátorka?