Čeho si myslí, že v Bruselu dosáhnou? A dokážou si představit, že by smlouvu o nájmu někdo po roce fungování zrušil? Na otázky Chomutovského deníku odpovídal předseda komunistického klubu zastupitelů Ladislav Drlý (na snímku).

Ještě žádný chomutovský spor se neřešil takhle vysoko. Bylo vážně nutné zatahovat do toho Brusel?
Nás mrzí, že jsme se museli na Evropskou komisi obrátit. Jsme si vědomi toho, že Chomutov tím nezíská dobrou nálepku. Ale dali jsme městu dost času a oni nápravu nezjednali. Tak jsme se po doporučení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže obrátili na Evropskou komisi.


Říkal jste, že město „nesjednalo nápravu“. Jak si takovou nápravu představujete?
Ideální řešení by bylo domluvit se s panem Fojtíkem (majitel firmy, která má Kamencové jezero v pronájmu– pozn.red.) na ukončení smlouvy a vypsat nové výběrové řízení. Nám by se samozřejmě úplně nejvíc líbilo, kdyby areál dál spravoval město nebo některá jeho organizace. Město se o něj jistě dokáže také postarat, když to dokáže soukromník. Ale pokud se má pronajmout, tak čistě.


A vy si umíte představit, že by se teď rušila smlouva?

Fojtík by se mohl právem cítit poškozený, už do areálu investoval i ze svých peněz…
Vypovězení smlouvy by určitě nebylo jednoduché. Muselo by zřejmě dojít k nějakému finančnímu vyrovnání s panem Fojtíkem. Ale myslím, že prostor pro dohodu existuje.


A to by podle vás bylo dobré řešení pro město?
Určitě lepší, než silou udržovat při životě tenhle nevýhodný pronájem.


Jak může vlastně Evropská komise rozhodnout? Co může udělat? Zrušit smlouvu mezi městem a soukromou firmou?
Především by mohla zavřít finanční kohoutky do Kamencového jezera. Obáváme se toho, že se město kvůli tomu dostane do problémů kvůli dotacím. Chystají se velké investice do areálu a pokud Evropská komise shledá, že při pronájmu došlo k nedovolené veřejné podpoře, hrozí, že se pak budou muset peníze vracet.


A za jak dlouho čekáte, že komise rozhodne?
Na první reakci je měsíc, na rozhodnutí pak další dva. Hlavně doufáme, že to bude dřív než u českého Úřadu pro hospodářskou soutěž. Tam jsme stížnost podávali loni v dubnu a konečná odpověď přišla až v říjnu.


Prý chcete kvůli pronájmu jezera měnit i zákon. Co je na tom pravdy?
Ano, chystáme návrh na legislativní změnu do zákona o obcích. Aby radní ve městech nemohli rozhodovat o pronájmu na tak dlouhou dobu, jako je třeba v případě jezera, tedy padesát let.