„Je to nejnovější typ dračí lodi, který je momentálně k dispozici,“ říká Blanka Doležalová z klubu SC80 kanoistika Chomutov. Na přídi má také charakteristickou dračí tlamu v zeleno–žlutě–červe-ném provedení.


Na hladinu Kamencového jezera, což je tréninkové zázemí chomutovských kanoistů, spustili dračí loď 14. dubna. Slavnostně ji při tom pokřtila primátorka Ivana Řápková. Byl to křest jen symbolický, jméno zatím loď nemá. „Na ten jsme vypsali soutěž mezi dětmi. Nosí nám teď návrhy na název i na logo,“ dodává Doležalová.


Hned po křtu začaly tréninkové jízdy na první závod dračích lodí v Chomutově, který se koná 1. května. Zmíněná loď bude jednou ze čtyř, na které se budou přihlášené týmy plavit. Jeden z prvních týmů byl z chomutovského magistrátu.


„Bylo to náročné na synchronizaci všech dvaceti lidí a také na fyzičku,“ popisuje náměstek primátorky Jan Řehák a úsměvem dodává: „První jízdy připomínaly spíš plavání raněné kačeny, než všichni pochopili, jak na to.“ Sám pak s nadsázkou přiznal, že následující dva dny nemohl ani zvednout ruce.


Magistrátní tým je jedním z devatenácti, které budou startovat na závodu Dragon Cup. Mezi přihlášenými je také družstvo Deníku, složený z redaktorů Chomutovského a Mosteckého deníku a jejich známých.


Na dračí lodi zakoupené do Chomutova si může zkusit pádlovat kdokoli. Oddíl kanoistiky ji totiž pronajímá. Více informací včetně ceny lze najít na stránkách oddílu.


Zároveň ji ale chtějí využít ke sportu. „Chceme sestavit oddíl dračích lodí a zúčastnit se českého poháru a třeba i mistrovství Evropy nebo světa,“ prozradila Doležalová.

Dračí lodě – co to je a kde se vzaly?

Přes 2 tisíce let stará tradice pádlování na dračích lodích pochází ze starověké Číny. Lodě odvozené od boha vod - draka, jsou 12,5 metrů dlouhé a pojmou dvacet pádlujících, 10 nalevo a 10 napravo. Na konečných dvaadvacet členů posádky je pak doplní kormidelník stojící na zádi a bubeník sedící na vysoké stolici vpředu, který údery do koženého bubnu udává rytmus pádlování. Přídě a zádě lodí zdobí vyřezávaná dračí hlava a ocas.

Moderní historie dragonboatingu se datuje od roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hong-Kongu. Odtud se sport rychle rozšířil do celého světa. V současné době se této disciplíně aktivně věnuje přes 50 miliónů sportovců z více než 50 zemí světa.
Ježdění na dračích lodích je stále populárnější a na mistrovství světa, které se uskuteční letos v srpnu v Praze a v Račicích, je již nyní přihlášeno přes tři tisíce účastníků. Česká republika dokonce v minulosti získala titul Mistrů světa i Evropy.