Sadílek coby podnikatel je jednatelem firmy FISAD, s.r.o., která má stejný předmět činnosti, jako dopravní podnik, a sice „provozování čerpací stanice s palivy a mazivy.“ A to obchodní zákoník nedovoluje.


Zajímavé je, že na možný střet zájmů upozornil jeden z diskutujících na jirkovském internetovém fóru. „Do té doby mě to samotného ani nikoho jiného v dozorčí radě nenapadlo. Impulsem byl opravdu příspěvek v diskuzi,“ řekl Sadílek
Ten svůj odchod nijak neprodlužoval – ještě ve stejný den, kdy se příspěvek na fóru objevil, zkonzultoval celou věc s právníkem a večer sepsal rezignační dopis. Ten již předal starostovi Jirkova Radku Štejnarovi.


Možnost, že by po dobu svého působení v dozorčí radě mohl nějak střet zájmů využít, Sadílek odmítá. „Bylo by to proti mým principům slušnosti a morálky. Svoji práci v dozorčí radě jsem nikdy nezneužil ve svůj prospěch ani ve prospěch jakéhokoli subjektu,“ uvedl.
Jak sám říká, mrzí ho, že musí odstoupit. Na poslední dozorčí radě, která se koná tento týden, chce ještě předat návrhy, na kterých pracoval. „Pokud v budoucnu nastanou okolnosti, které mi dovolí se do tohoto orgánu vrátit, aniž bych byl ve střetu zájmů rád tuto práci znovu přijmu,“ dodává Sadílek.
Ředitel dopravního podniku Jiří Melničuk také lituje, že Jiří Sadílek rezignoval. „Je to kvalitní člověk, schopný konstruktivní kritiky, které si vážím a kterou při rozhodování potřebujeme,“ uvedl.


Melničuk sám navíc nepovažuje za nutné, aby Sadílek rezignoval. Čerpací stanici, kvůli které je jirkovský zastupitel ve střetu zájmů, totiž podnik sice provozuje, ale pouze pro vlastní potřebu. Tudíž v ní nepodniká.

 

Blesková rezignace (komentář Josefa Duška)

Nečekaný úkaz na komunální politické scéně předvedl jirkovský zastupitel Jiří Sadílek. Nejde jen o to, že funkci předsedy dozorčí rady složil, ale také o rychlost, jakou to udělal. To, čemu se někteří vrcholní politici brání při daleko horších obviněních řadu měsíců, dokázal za pár hodin.
Příspěvek, který na možný střet zájmů upozorňoval, se v diskuzi objevil v 10.13 hodin. Ve 12.27 Jiří Sadílek reagoval, že projedná se svým právníkem, zda je opravdu ve střetu zájmů. V 19.28 na fóru oznámil, že rezignuje. To všechno v jediný den.


Sadílek nepoužil ani žádné zdržovací manévry, ani žádný vymlouvací argument. Ten měl mimochodem po ruce – dopravní podnik totiž v oboru přímo nepodniká, jen provozuje čerpací stanici pro své autobusy.
Nechci z jirkovského zastupitele dělat hrdinu, nevzdal se žádného tučného koryta. Nehrozilo žádné tunelování. Ale jeho princip se mi líbí. Místo tanečku mezi paragrafy a mlhavými prohlášeními pro veřejnost zvolil přímý postup. Jednou tu zákon je, tak před ním nebudu uhýbat.