Chomutov - „Chtěla jsem si koupit novou čipovou kartu a v naší trafice už je neměli. A prý už asi mít nebudou,“ podivovala se Eliška Bláhová z Březenecké. Počet prodejních partnerů dopravního podniku (DPCHJ) opravdu oproti minulosti klesl.

„Změnil se dosud uplatňovaný provizní systém a ne všichni prodejci byli ochotni naši novou strategii akceptovat,“ vysvětluje generální ředitel DPCHJ Jiří Melničuk. „Nahradili jsme jednotně stanovené provize systémem množstevních slev prodejcům. Celkově tak došlo ke snížení odměn pro prodejce, neboť hlavní zátěž, spojenou s výrobou a expedicí čipových karet, nese naše společnost.“


Čipové karty pro zlevněné jízdné v MHD se prodávají i nadále. K dostání jsou na autobusových nádražích v Chomutově a Jirkově. „Dále se prodávají v obchodní síti našich prodejních partnerů na různých místech v Chomutově i Jirkově. Například na Palackého ulici, na Písečné, v prostorách bývalého autobusového nádraží v Chomutově, u polikliniky v Jirkově, v hypermarketech Globus a Tesco. Vesměs jde o novinové stánky soukromých podnikatelů či firem,“ informuje Melničuk. V tabáku na Žižkově náměstí mají v zásobě posledních osmdesát karet.

„Ty prodáme za pár dní. Přišel nám dopis, ve kterém nám vypovídají smlouvu. Není z něj zřejmé, jestli s námi sepíší jinou nebo ne. V březnu tam zkusíme zajít a zjistit, co bude dál,“ říká Kamila Babovičová ze zmíněné prodejny. V trafice, která sídlí v Prioru, vyřešili problém čipových karet jednoduše. Vyvěsili zde dopis, který dostali od ředitele DPCHJ Jiřího Melničuka. „Dovoluji si Vás tímto informovat, že s účinností od 21.1.2008 jsem pozastavil prodej čipových karet MHD prostřednictvím prodejců. Toto pozastavení je pouze dočasné a bude trvat do doby emise čipových karet – předpokládaný termín: březen- duben 2008. Očekávejte prosím, že v měsíci únor - březen 2008 Vám bude předložena nová nabídka na prodej.“


K negativním reakcím prodejců se DPCHJ staví zamítavě. „Pozastavili jsme prodej na jeden týden. V návaznosti na to jsme vypověděli všechny dosud platné zprostředkovatelské smlouvy. Prodejci však dostali písemnou nabídku na náhradní objednávkový systém doprodeje stávajících čipových karet pro období měsíců leden - březen 2008 i s ceníkem. Současně jsme se zmínili o tom, že nabídka ke spolupráci jim bude předložena zhruba v březnu,“ říká ředitel Jiří Melničuk.


V této době dopravní podnik připravuje novou nabídku pro zájemce o prodej karet. „V první řadě oslovíme dosavadní prodejce, ale vůbec se nebráníme spolupráci i se zcela novými subjekty,“ dodává generální ředitel DPChJ. Mimo to chystá dopravní podnik prodej nových čipových karet, jehož zahájení předpokládá v březnu nebo dubnu. „Je velmi pravděpodobné, že se mírně navýší nominální hodnota karet,“ dodává Melničuk. Dnes se karty prodávají v hodnotách 300 a 400 korun, nové budou například za 500 či 600 korun. Přesné hodnoty ještě nejsou dané. Na cenu jízdného to nebude mít žádný vliv, na kartu se prostě pojede víckrát.