Zpracování formulářů pro evropské úředníky bývá hlavolamVe městech mají na žádosti úředníky i firmy


Chomutov si pro velké projekty najímá firmy, pro dotační politiku však využívá i vlastní úředníky. „Město Chomutov má na administraci evropských i národních dotací úsek projektového řízení, kde v současné době pracují dvě projektové manažerky. Na zpracování Integrovaných plánů rozvoje města spolupracujeme se společností ROPRO,“ uvádí tiskový mluvčí města Pavel Novák. Čerpání z fondů se letos rozbíhá. V loňském roce bylo dokončeno sedm projektů, na kterých se Evropská unie podílela necelými čtyřmi miliony korun.


Podobně je na tom se sháněním peněz i Jirkov. Dotační politiku mají na starosti úředníci z odboru pro rozvoj města. „Žádali jsme i žádáme, nyní například budeme dávat na kraj žádost do Regionálního operačního programu. Z něj bychom chtěli financovat rekonstrukci Kludského vily, měla by se z ní stát knihovna,“ říká jirkovský starosta Radek Štejnar. Podle něho se kombinují oba způsoby. „Zčásti to děláme my, ty jednodušší věci a vlastní žádost, složitější věci zadáváme externím firmám,“ charakterizuje postup města.


I v dalších případech úřady spojují své síly s pomocí zvenku. „Dotace si sháníme sami. Máme na to vyčleněného jednoho pracovníka, který zpracovává dotační tituly,“ říká starostka města Vejprty Jitka Gavdunová. Po zeštíhlení odboru však úředníci všechno nestíhají. „Pro některá výběrová řízení si najímáme firmu. Jde o hodně práce a naši úředníci by ji nemohli stihnout,“ dodává starostka.


Malé obce mají problém

V jiné situaci jsou menší obce, které by rovněž rády čerpaly evropské peníze. Nemají žádné úředníky, které by se mohli náročné agendě věnovat. Vyplňování žádostí tak řeší různě. „Rozhodli jsme se, že podáme žádost o dotaci z Evropské unie. Nemáme vlastní kapacity, jak naplnit všechny náležitosti, jak by to bylo potřeba. Proto spolupracujeme a projekt připravujeme s externí firmou,“ popisuje situaci starosta Perštejna Pavel Štětina.


Netradiční řešení zvolili ve Výsluní


Trochu jinak vyřešili problémy se zpracováním formulářů ve Výsluní. „Je to náročná a složitá práce. Jde o štosy papírů, které se musí vyplňovat. Když jsme žádali o dotace, tak nám zpracování zajišťoval jeden člověk, který to dělal formou sponzorského daru,“ konstatuje starosta obce Milan Hladík.
Žádosti o evropské peníze jsou většinou velmi složité a obtížné na zpracování. Byrokratické těžkosti tak někdy odradí obce od podávání žádostí nebo je podají špatně.


Poptávka po zpracování formulářů tak dává příležitost firmám, které se profesionálně čerpáním dotací zabývají. Za svou práci si samozřejmě nechávají platit, většinou se jedná o procenta ze získané dotace.