Kdo se od 1.6. pokusí jet městskou hromadnou dopravou načerno, tak se na měsíční kupón nemusí svézt šest měsíců nebo dokonce i celý rok. Dopravní podnik Chomutova a Jirkova (DPCHJ) tak jasně přitvrzuje. „Chci tím varovat všechny, co to zkouší. V těchto věcech jsem neoblomný,“ přiznává se ředitel DPCHJ Jiří Melničuk. „Kupón je největší sleva. Když někdo podvádí nemá na ní nárok,“ dodává.


Dopravní podnik přistoupil k tomuto kroku proto, že černých pasažérů stále přibývá. „Množí se nám případy, kdy lidé jezdí na neplatné kupony a dokonce jsme načapali i lidi, kteří je měli zfalšované,“ říká nevěřícně ředitel. „Jen v květnu jsme chytili dvacet dva cestujících, kteří se pokoušeli jet na starý kupón,“ informuje.


Na kontrolu průkazky a kupónu má každý řidič MHD právo a díky tomu, se také odhalují zfalšované průkazky, kupóny nebo i údaje na průkazce či kupónu. „To jsou ale výjimečné případy. Jde totiž už o závažný přestupek, kdy mohou pachatelé dojít k větší újmě. Kromě roční distance, mají také z ostudy kabát,“ říká ředitel. „Mě by tedy určitě nebylo příjemné, kdyby si na mne lidé ukazovali, to je ten padělatel,“ svěřuje se.


Přesto v poslední době dopravní podnik odhalil nějaké padělatele. „Nejdříve se to ale snažíme řešit domluvou,“ tvrdí ředitel. „Pokud by se to táhlo přes policii hrozí také pokuta,“ dodává. Asi největší hrozbou však je, že se podvodníci vydávají v nebezpečí trestního stíhání pro trestný čin padělání veřejné listiny.


Mnoho lidí odradí od podvodu již vstup předními dveřmi. „Tady je velký úbytek černých pasažérů ve srovnání s jinými městy,“ konstatuje ředitel. DPCHJ ale ještě čeká na nový odbavovací systém. „Ten by měl počet černých pasažérů ještě snížit. Měli bychom ho mít již v roce 2009,“ informuje šéf dopravního podniku.

Sankce za porušení přepravních podmínek


- při porušení přepravních podmínek (jízda na starý kupón) může dopravce zadržet průkazku ke slevě na dobu až 6 měsíců (dříve 2 měsíce). V opakovaných případech
na dobu až 1 roku (dříve 6 měsíců)
- při zvlášť závažném porušení přepravních podmínek (padělání průkazky, kupónu a údajů na průkazce nebo kupónu) může dopravce zadržet průkazku ke slevě na dobu 1 roku.
Ostatní sankce za porušení přepravních podmínek se nemění a jsou součástí aktualizovaného ceníku MHD v Chomutově a Jirkově s platností od 1.6.2008.