To by se v dalších letech mělo změnit, dopravní podnik modernizuje vozový park. Chomutované a Jirkované se mohou těšit na nové autobusy a trolejbusy, staré půjdou do šrotu.


Důvody pro výměnu jsou jasné. „Stroje začínají dosluhovat, už jsou zastaralé,“ uvedl Pavel Pucholt, investiční manažer Dopravní podniku Chomutova a Jirkova (DPChJ).


Ty současné se nakoupily hromadně v letech 1994–1995, tedy před více než třinácti lety.


Nové trolejbusy ale nevyjedou hned. Obnova parku je naplánována na přibližně pět let, do roku 2013 by mělo města brázdit sedmnáct nových kloubových vozidel. DPChJ bude pokračovat i v nakupování nových autobusů.


Všechny budou nízkopodlažní. Podle Pucholta se ani jiné už nevyrábějí. Jeden nový kus stojí asi dvanáct milionů korun. Dopravní podnik se celkem chystá do obnovy vozového parku, do roku 2016 investovat dvě stě padesát milionů korun.


Kvůli nákladům se bude zdražovat


Vysoké pořizovací náklady jsou i důvodem, proč se od ledna zvýší cena jízdného v MHD. Příští rok by měl do ulic vyjet minimálně jeden nový kloubový trolejbus. DPChJ koupí i jeden kloubový a dva menší autobusy.


Dopravnímu podniku se nepodařilo získat na nákup trolejbusů dotace. Podle generálního ředitele Jiřího Melničuka nebyly žádné vhodné vypsány. Pravděpodobně několik milionů korun se podaří získat od ministerstva dopravy, ale to dává peníze pouze na autobusy.