O přestěhování uvažuje městská Komise pro výchovu a vzdělávání. Má v plánu přestěhovat Dům dětí a mládeže v Chomutově (DDM) na základní školu Heyrovského nebo Havlíčkovu.


Rodiče dětí, kteří domeček navštěvují, s tím zásadně nesouhlasí. Stejně jsou na tom zaměstnanci i vedení. Jako největší problém se jeví kapacita školy, do které by se měl DDM přestěhovat.
Jak upozornil ředitel Domečku Milan Märc, v Domečku je zapsaných 1011 dětí, kteří docházejí na různé kroužky. Ty mají speciální požadavky na místnosti, příkladem může být místnost pro bojová umění, horolezectví, autodráhu a železniční modeláře. Ve škole by s pokračováním těchto kroužků mohl nastat problém.


Internetové stránky domečku umožnili rodičům a dalším zájemců zveřejnit svůj názor. Z dvaceti komentářů je na této stránce devatenáct proti stěhování domečku. „V Chomutově žiji již více jak 62 let, za tu dobu pamatuji na sedm stěhování DDM. Každé jeho činnost „vrhlo“ o několik roků zpátky,“ píše ve svém komentáři Josef Griml, který pracuje v ZŠ Heyrovského.


„Nálada vedoucích bude určitě ´skvělá´ když budou muset polovinu věcí vyházet a druhou polovinu někam vtěsnat. Již zdejší prostory domečku jsou svou velikostí nevyhovující, takže pokud se zmenší nevím jak to celé může dopadnout. To se zruší některé kroužky???“ hrozí se další ze zastánců Domečku pod přezdívkou Yarda. A pokračuje: „Napište mi který domeček v okolí má tak velikou nabídku pestrých kroužků. Takže cílem města je zmenšit rozvoj a zájem dětí a posílit činnosti K-centrum a výtržnosti. Co budou dělat děti které přijdou o svůj kroužek, budou v tomto čase běhat na ulici???“


Také v diskuzi u článku na internetových stránkách chomutovského deníku se objevil nesouhlasný názor: „Tak nevím, jestli by Chomutov neutáhl takový „obyčejný domeček“, když chce vybudovat daleko nákladnější golfové hřiště které bude sloužit jen „vyvoleným“. Děti si zaslouží více pozornosti! To, že by se muselo do zařízení investovat je snad n o r m á l n í, nic netrvá věčně!!!“ píše uživatelka Erika.
Do diskuze na webu Domečku se zapojil také Pavel Karel Markvart, vedoucí zmíněné komise, která o stěhování uvažuje. Právě od něj pocházel ojedinělý příspěvek, který nebyl proti stěhování. „Někteří z diskutujících zde vyjadřují názor, že přestěhování DDM by nutně vedlo k omezení jeho činnosti či dokonce k jeho tichému zrušení. To nemusí být zdaleka pravda, dokonce by mohlo dojít ke zlepšení v technickém či materiálovém vybavení či v kvalitě zázemí zaměstnanců,“ namítá v diskuzi.

Diskuze

 


- Jirka: Co bude s barákem ze kterého se domeček bude stěhovat? Nové feťácké doupě? Stejně jako klub železničářů o dvě ulice dál. To se jako má ekonomicky vyplácet?


- Martin Bocian: Za celý chomutovský florbal můžu zodpovědně říct, že jsme jednoznačně proti jakémukoliv stěhování. Podle selského rozumu už jen proto, že bychom tím přišli o jednu chomutovskou hojně využívanou tělocvičnu. Tělocvična na 12.ZŠ je už teď doslova na prasknutí pod náporem aktivit sportovních klubů nebo soukromých aktivit. Byl bych velice zvědav, kde by nový DDM pořádal své kroužky??? V malé tělocvičně? Asi těžko! Možná na chodbě, nebo v šatně…


- Blanka Oborníková: …je mi z toho hodně smutno, přátelé, zažila jsem likvidaci MŠ a dodnes je budova pustá. Jako by to ostatně dopadlo i ve vašem případě. Jen budete chodit kolem a vnímat, jak se vaše práce tiše rozpadá. A budete se ptát, proč? Nesouhlasím a podpořím vás.


- P.K. Markvart: Jsem pro optimistické vidění světa a nesouhlasím s tím, když někdo bezdůvodně a předem považuje jakékoliv rozhodnutí ohledně DDM za špatné. Jeden z diskutujících vyzval chomutovské radní, aby se zamysleli. Snažím se o to, jsem jeden z radních. A nechce se mi ani věřit, že by si snad někdo mohl myslet, že motivací k nějakému rozhodnutí je zhoršit pozici či podmínky DDM. Naše město jasně deklarovalo, že nechce dopustit, aby byl chomutovský Domeček zrušen, což mu od jeho stávajícího zřizovatele reálně hrozilo. Snad ale může město alespoň uvažovat o tom, za jakých podmínek chce v budoucnu DDM provozovat, ne? Nebo musí jen převzít a držet ústa?Příspěvky byly kráceny, diskuze probíhá na adrese www.ddmcv.cz

Komise pro výchovu a vzděláváni je poradní orgán rady města a o stěhování Domečku uvažuje v rámci dalšího kroku optimalizace škol. Právě školy v Havlíčkově a Heyrovského ulici vykazují již delší dobu nižší naplněnost. Vše je zatím ve stádiu plánování a kalkulací, ale podle P.K. Markvarta by měly první kroky přijít ještě letos.