Severočeské doly Chomutov, a.s. těží uhlí mezi Chomutovem a Kadaní bez posudku, který ukládá zákon. Upozornili na to aktivisté ekologické organizace Greenpeace.
Problém se týká velkolomu Libouš – Sever II, dřív známý jako Nástup – Tušimice. Severočeské doly tam už dva roky těží uhlí, aniž by měly platné posouzení vlivu těžby na životního prostředí (EIA). Posudek přitom vyžaduje zákon, a to i na daleko menší záměry – zpracovává se skoro u každé větší stavby, třeba obchodního domu nebo parkoviště.


Na chybějící posudek organizace Greenpeace upozornila ministerstvo životního prostředí a to závěry ekologů potvrdilo. „Severočeským dolům chybí platná EIA na lokalitu severní fronty bývalého dolu Nástup Tušimice,“ potvrdil včera Deníku Jan Kašpar, tiskový mluvčí ministerstva životního prostředí. „Těžba v dané lokalitě není tím pádem v souladu se zákonem o posuzování vlivů na životní prostředí.“


Těžba bez posudku probíhá v katastrálních územích Ahníkov, Kralupy u Chomutova, Prunéřov, Tušimice, Místo, Spořice a Černovice. Právníci ministerstva nyní podle Kašpara zkoumají, jak budou postupovat dál.

Mysleli jsme, že je vše v pořádku

Severočeské doly se o problému dozvěděly až od ministerstva. „Před tím, než jsme obdrželi kopii dopisu z ministerstva, jsme byli toho názoru, že máme vše v pořádku,“ říká mluvčí dolů Vladimír Budinský. Doly těží na základě Povolení k hornické činnosti, které vydal Obvodní báňský úřad v Mostě. V tomto povolení zmíněná katastrální území vyjmenovaná jsou, ale v posudku EIA nikoli.
Podle Budinského už tato území posuzována byla. „Nebyla jen vyjmenována v dokumentaci. Považovali jsme za logické, že na těchto územích, kde hornická činnost probíhala už dříve, bude i nadále hornická činnost probíhat a to až do ukončení životnosti dolu,“ uvedl.

Administrativní chyba

Samotní ekologičtí aktivisté přiznávají, že jde spíše o administrativní chybu. „To ale rozhodně neznamená, že bychom nad tím mohli mávnout rukou. Situace je podobná, jako když vás dopravní policie chytí s propadlým technickým průkazem vozidla či chybějícím měřením emisí. Také vás nenechají jezdit dál, i kdyby bylo auto jinak v pořádku. Co platí pro běžného občana musí samozřejmě platit i pro obří těžební firmu,“ okomentoval to vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Zastavit těžbu? To je mimo realitu!

Doly už s ministerstvem jednají, aby situaci napravily. „Uděláme nový posudek EIA podle požadavků ministerstva. V příštím týdnu s ním budeme jednat, jaký rozsah dokumentace bude uspokojivý,“ upřesnil mluvčí Severočeských dolů.
Ekologové z Greenpeace však požadují tvrdší řešení. Požádali ministerstvo, aby dohodlo s báňskými úřady pozastavení hornické činnosti do doby, než bude její pokračování řádně posouzeno. Ale vyřízení dokumentace může trvat klidně jeden rok. „Toto je mimo jakoukoli racionální představu,“ komentuje požadavek aktivistů Budinský. „Důl Nástup těží podle platného povolení a zásobuje elektrárny Prunéřov I a II a Tušimice I a II. „Jedná se více méně o administrativní záležitost, která je administrativně řešitelná ve lhůtě zhruba jednoho roku bez dopadu na život obyvatel a chod národní ekonomiky.“