Součástí programu je i předávání několika desítek Jánského plaket. Poté se dárci se pobaví na komedii, ve které bude excelovat Jana Švandová, Rudolf Hrušínský či Josef Carda.


Krve není nikdy dost


Ač je registrovaných dárců v Kadani okolo dvou tisíc, novým zájemcům se rozhodně nebrání.

„Krve není nikdy dost. Dárci musí chodit pravidelně a ve velkém počtu,“ upozorňuje Martin Krušina z transfuzního oddělení Nemocnice v Kadani.


Paleta dárců je široká. Darovat může člověk od osmnácti let do pětašedesáti. Nic to nestojí a někomu to určitě pomůže. Zájem naštěstí je.


Krušina charakterizuje svoji „dárcovskou“ skupinu jako pracující, případně studující, zodpovědné, spořádané, přemýšlivé a rozhodně hodné a přívětivé lidi.


„Tihle lidé jsou zdraví, člověk se s nimi baví o všem možném a je s nimi i sranda. Je to naprosto něco jiného, než když přijde nemocný člověk za lékařem třeba ve vysokých horečkách a s bolestí v krku. Takový je pak logicky i podrážděn. Ale na našem oddělení jsou lidé veselí. Jsme takoví světlý kout nemocnice,“ říká s úsměvem Krušina.

Chcete darovat krev?
Rozhodnete-li se udělat dobrý skutek pro druhé, nestojí vám nic v cestě. V Kadani se stává běžně, že dorazí parta studentů či celá rodina.
Přijdete na transfuzní oddělení, jsou tam od úterý do čtvrtka od 6.30 do 8.30 hodin.
Vyplníte dotazník, kde jste tázáni na zdravotní stav a případné nemoci, poté je vám odebrán krevní obraz a lékař vám změří tlak.
Pokud je vše v pořádku, může dojít k samotnému odběru až 450 ml krve. Z něho se pak dělá ještě test na infekční choroby.
Všem dárcům se doporučuje žít tak, jak žili i před odběrem, tedy bez omezeních a diet. Důležité je pít dostatek tekutin a před darováním snídat, abyste získali energii.Dárcovství krve má i věcné výhody: nárok na pracovní volno v den odběru, možnost odepsat si 2000,- Kč za odběr z daní, nárok na slevu u dopravce, zdravotní stav sledují lékaři před každým odběrem, obdržíte jídelní balíček.


Potřebná tekutina


Jak je krve potřebná, ví Krušina nejlépe z praxe. „Problém je, když má někdo masivní krvácení a nejde, lidově řečeno, ucpat. Když do něj pumpujete neustále novou a novou krev a ona se zase ztrácí,“ popisuje Krušina a pokračuje. „Když se stane nehoda a zraněný ztratí velké množství krve, naše zásoby dojdou, pomůže nám Praha. Tyto případy se dějí většinou zrovna večer, kdy je v laboratoři jeden člověk.“ Proto je dobré mít nové a stálé dárce. Jen díky nim se dá zachránit život zraněných.