Město se totiž rozhodlo radikálně řešit problém s dlužníky, kteří neplatí nájemné nebo jiné poplatky. Peníze z dávek jim vezmou přímo při jejich vydávání. Dlužníkům zůstane pouze minimální částka, něco kolem tisíce korun.


Pro některé z nich to bude výrazná změna, třeba místo deseti tisíc si odnesou jen zlomek. To velmi pravděpodobně vyvolá ostré emoce a rozepře.
Toho si je vědom i magistrát. Exekutorovi s výměrem, který bude peníze odebírat, budou asistovat policisté.

„Pravděpodobně dojde ke konfliktu s lichváři, kteří mnohým sociálně slabým dávky berou, ale není jiná cesta,“ obhajuje tvrdý postup chomutovská primátorka Ivana Řápková.


Rázným opatřením chce Chomutov zmenšit částku, kterou neplatiči dluží. Ta se pohybuje kolem dvou set milonů korun. Podle primátorky je už vydáno na patnáct set exekučních výměrů, další zřejmě přibydou.


Od letošního roku nemůže podle zákona město z dávek peníze strhávat. V době předání ale dávkami být přestanou a exekutor může peníze zabavit.
Radnice začne takto dávky vymáhat již od února. A protože ty se vyplácejí jen v určitých dnech, lze očekávat, že během nich bude na úřadě rušno.


Kromě exekucí chce město přistoupit i k důslednému vystěhovávání neplatičů. Ty nejzadluženější přesune do čtyř mobilních buněk v Dukelské ulici nebo do ubytoven pro bezdomce a matky s dětmi.

Chomutov chce takto řešit problémy chomutovských sídlišť, kde bydlí příslušníci romské menšiny. Podle města se situace na sídlištích vyhrocuje, zejména spory mezi usedlíky a nově přistěhovalými Romy. „Chceme předejít tomu, aby u nás nenastala podobná situace jako v Janově,“ popsala pohnutky města Řápková.


S plány města ale nesouhlasí neziskové organizace, které se zabývají romskou problematikou. „Dali nás na vedlejší kolej, v té komisi nejsme. Na mimořádném zasedání městské rady o tom budeme jednat. Romská menšina je specifická, měli bychom to řešit dohromady,“ říká Jan Šipoš, předseda Romské Rady.