Kontroly šly do bytů, kde je dluh na nájemném. Zaměstnanci magistrátu pátrali po tom, kdo v bytech bydlí, jestli děti chodí do školy, proč jsou na nájemníky stížnosti či proč nikdo za byt neplatí nájem.


„Někdo dluží osmnáct tisíc, jiní třeba osmdesát. Řešíme to splátkovou dohodou, ale nikdy nevíme, jak to dopadne,“ říká Martina Elisová z Chomutovské bytové, která spravuje byty v majetku města. Dodává, že dlužníky může za neplacení vystěhovat soud. „Podali jsme zhruba šedesát žalob, další se vytipovávají,“ popisuje postup Elisová. Pro nejzadluženější už jsou připraveny obytné buňky.


V pátek bylo zkontrolováno jedenáct bytů. V patách sociálních pracovnic šla městská policie. „Šetřili jsme, zda lidé mají přihlášené psy, na nájemníky byly také různé stížnosti, třeba na rušení nočního klidu,“ uvedl velitel činnosti pro veřejný pořádek Petr Zálešák.


Dodal také, že strážníci kontrolovali problémové obyvatele i dříve. „To bylo spíš namátkové, nyní plánujeme kontroly pravidelné a budou se opakovat,“ vysvětlil postup Zálešák.


Při procházení bytů často narazí na to, že na místě bydlí někdo jiný, než kdo je přihlášený. Někdy rodina platí vysoký nájem, ale dává ho oficiálnímu nájemci. Ten ho však majitelům domu nepředává a nechává si ho pro sebe. Dluh pak roste.


Kontroly v bytech jsou pokračováním kroků města proti nepřizpůsobivým obyvatelům. „Jde o byty, kde jsou stížnosti od sousedů nebo kam zajíždí policie,“ říká primátorka Ivana Řápková. Podle ní úředníci docházeli do bytů i dříve, přiznala však, že nedůsledně.


Terčem docházení policie a sociálních pracovnic nejsou jen městské byty, ale i byty, které patří třeba Sdružení vlastníků jednotek. „Esvéječka“ můžou hlásit případné potíže s nájemníky na mailovou adresu zachrannykruh@chomutov–mesto.cz, který město speciálně zřídilo.