Pravděpodobně proto, že developerská firma Centrepoint, která uvedené pozemky vlastní, či chtěla koupit, má kvůli ekonomické recesi hluboko do kapsy.

Nejlépe je to vidět na příkladu průmyslové zóny Verne v Klášterci nad Ohří. Tam koupil Centrepoint některé pozemky, za další plochy měl zaplatit. Na vlastní náklady je zasíťoval, ale nyní má problém, aby pro ně sehnal využití. Výrobní firmy se do nové výstavby nehrnou. I kvůli tomu požádal kláštereckou radnici několikrát o odklad milionových splátek.

Jednání o splacení se vedou dál, firma nepřistoupila na některé podmínky, kladené městem. Obě strany se chtějí vyhnout vleklému soudnímu sporu, protože pokud by pozemky zůstaly městu, Centrepoint by po něm pravděpodobně vymáhal náklady na jejich zasíťování. Klášterec by zase viděl rád peníze za pozemky ve své kase.

Radnice nyní také souhlasila s prodejem pozemků třetí osobě, pokud by z prodeje byl uhrazen šestnáctimilionový dluh Centrepointu městu. Radnice by v takovém případě na novém majiteli nevymáhala smluvní pokutu, nebo náhradu škody.

Firma měla velké plány i s přestavbou bytových domů v Dostojevského ulici. Jde o nechvalně známé domy, ve kterých se nyní zdržují lidé bez domova. Jejich původní obyvatelé je museli opustit, protože pod domy ujíždí svah a domy tak mají narušenou statiku.

Centrepoint už byl loni blízko koupi těchto ruin, které chtěl zbořit. Na jejich místě pak chtěl postavit nové bytové domy, samozřejmě na nově zpevněném, bezpečném podkladu. Ovšem domy nakonec zůstaly v majetku města. To je nyní nabízí k odprodeji, přes padesát let staré bytovky totiž nyní slouží jako místo, kde se scházejí problémoví obyvatelé.

Firma tak zřejmě odloží i ambiciozní projekt na rekkostrukci areálu bývalých pekáren u Pražské ulice. Původně měly být budovy strženy, s pracemi se mělo začít toto jaro.

Redakce se snažila Centrepoint kontaktovat, ovšem po odkázání na firemní centrálu jsme požadované odpovědi nedostali.