„Naše kapacita je čtyřiatřicet míst, jedeme prakticky stále s plným stavem,“ říká ředitelka Dětského domova v Mašťově Marie Kafková. Pokud se nějaké místo uvolní, je po splnění formalit ihned zaplněno. Plně obsazený je domov ve Vysoké Peci, kde žije dvaatřicet dětí a mladistvých. „Obsazenost je neustále stoprocentní,“ potvrzuje ředitelka domova Libuše Houdová. I Dětský domov v Chomutově je zcela zaplněn.


Finanční situace domovů je celkem dobrá, ovšem na rozhazování to není. „Nemůžu říci, že bychom strádali. Kraj, náš zřizovatel, nám vždycky vyšel vstříc. Někdy je však situace na hraně, snížily se rodinné přídavky. Na pokrytí služeb to však stačí,“ popisuje situaci domova v Mašťově jeho ředitelka. Podobná je situace i v Peci. „Prostředky stačí na pokrytí běžné činnosti,“ říká Houdová. Stejně je tomu i v Chomutově. „S penězi od kraje vycházíme, pokryjí náklady. Na některé akce nemůžeme, protože nemáme peníze na dopravu, například autobus do Prahy stojí šest sedm tisíc korun,“ líčí situaci Petra Petreková, zástupkyně ředitelky chomutovského dětského domova.


Pokud chtějí děti na výlet nebo do kroužku, musejí se spoléhat na štědrost sponzorů. „Sponzoři nevymřeli, ale zchudli. Vážíme si proto každého daru. Peníze nejdou na zajištění chodu, ale přímo na aktivity dětí, jako jsou výlety nebo prázdninové pobyty,“ popisuje nakládání s darovanými penězi Kafková. Stejná situace je i v dalších domovech. „Ze sponzorských peněz pořádáme výjezdy, školu v přírodě i kroužky. Pomoc bývá nárazová, nejvíce darů přichází před Vánocemi a dětským dnem,“ říká ředitelka Houdová. Na dárcích je závislý i chomutovský dětský domov. „Každoroční mezinárodní akce, kterou pořádáme, by se bez sponzorů nekonala,“ uvádí Petreková.


Peníze od soukromých firem a jednotlivců si domovy shánějí samy. „Musíme být aktivní a snažit se. Máme několik pravidelných přispěvovatelů, často se jedná o kombinovanou pomoc. Někteří nás podporují darováním výrobků,“ říká chomutovská ředitelka Jitka Pojmanová. K dětem se dostanou potraviny, dárce vytiskne plakáty nebo zapůjčí auto. Aktuálně shání chomutovský domov donátora pro stavbu víceúčelového hřiště a bazénu.
Kromě hmotné pomoci, sponzoři zajišťují i styk opuštěných dětí s běžným civilním prostředím. „Já je nazývám sponzory lidských vztahů. Pořádají akce, kterých se děti rády zúčastňují a nacházejí zde další přátele,“ říká Marie Kafková. Dětem z dětského domova takto pomáhají na příklad místní hasiči, armáda nebo fotbalový klub.


Pro případné dárce pořádají domovy i některé akce. „Pořádáme pravidelně Vánoční besídku, teď byla akce při předávání sociálního auta pro domov. Sponzoři mají možnost kdykoliv přijít na akce, které podporují,“ říká Libuše Houdová. Případný podporovatel jakéhokoliv místního domova si může určit, na jakou konkrétní aktivitu budou jeho peníze využity.


Novinkou pro odcházející, již téměř dospělé lidi, je plánované zřízení startovacího bytu v Kadani. V nich se mladí lidé učí běžnému samostatného životu. Všechny ředitelky jeho vznik vítají, přestože jejich domovy mívají vlastní individuální byty. Vidí v něm další možnost pro lepší zařazení dětí z domovů do společnosti.