Lidem bydlícím v majetku ČEZu se nelíbí, že nemají na byty předkupní právoChystají se demonstrace


Jejich mluvčí a hlavní organizátor protestů Václav Kucharský bude pořádat veřejné demonstrace.


„Budou ve městech, kterých se to týká, Kadani, Klášterci nad Ohří a v Chomutově,“ říká Kucharský. Protestovat by se mělo na náměstích, čas i místo se lidé dozvědí od svých domovníků. První sraz bude ve čtvrtek na Mírovém náměstí v Kadani v půl čtvrté odpoledne.


Kucharský doufá, že přijde co nejvíce lidí. „Každý den mi někdo volá, píše, oslovují mě lidé na ulici. Chci, aby lidé přišli. Dělají to pro sebe,“ vysvětluje.


ČEZ trvá na jediné formě prodeje


ČEZ chce byty prodat nejvyšší nabídce a po celých vchodech. Bydlí v nich bývalí i současní zaměstnanci společnosti, ti považují takové jednání za zradu na zaměstnancích.


Chtěli by byty odkoupit přednostně a za zbytkovou cenu, tak jako nájemníci z městských bytů.


ČEZ tvrdí, že prodej touto formou je podle zákona jediný možný. Bydlícím rozeslal návod, jak si založit družstvo a zúčastnit se prodeje.


Nájemníci v tom žádnou výhodu nevidí, podle nich je přeplatí každá investiční společnost.


Ve hře jsou politici, úředníci i odboráři


Demonstrace, které by chtěl Kucharský časem uspořádat i v Praze, jsou dalším krokem v pokračujících protestech.
Už dříve byla vedení ČEZu předána petice. Byli osloveni i poslanci. Nejen regionálních, ale i z ostatních krajů. Obyvatele podpořily i jednotlivé radnice, zaslaly ČEZu žádosti, ve kterých žádají o převod bytů do majetku měst.


Kucharský oslovuje mnoho institucí, kromě toho také odbory. „Jednal jsem se všemi předsedy elektrárenských odborů, a ti všichni přislíbili pomoc,“ popisuje.


Ombudsman lidem s byty nepomůže


V nedávné době se obrátil i na ombudsmana Otakara Motejla, který ale s problémy nájemníků nic dělat nebude.


„Zákon umožňuje ochránci veřejných práv působit k ochraně osob proti pochybením správních úřadů při výkonu státní správy. Není oprávněn jakkoli zasahovat do sféry soukromoprávní, kam patří i vztahy, související s vlastnictvím bytů,“ uvedla tisková mluvčí Motejlovy kanceláře Iva Hrazdílková.
Na Kucharského se obrací nejen jeho příznivci. Podle jeho slov mu už někdo několikrát telefonicky vyhrožoval.