Přestože nemají povolení na zábor, uspořádají dnes na náměstí 1. máje svůj další protest. Na něm budou sbírat podpisy na podpisové listiny na vyhlášení místního referenda, například kvůli pronájmu Kamencového jezera.

Oficiální souhlas k demonstraci se jim nepovedlo získat. Od července do října mají totiž strategická místa ve městě zabraná dvě nejsilnější politické strany ve městě.

Náměstí 1. máje a Husovo náměstí mají blokované ČSSD a ODS. Ty zde mají naplánovanou svoji předvolební kampaň, ale zatím tu žádné akce neproběhly.

„Je to naprosto běžná záležitost. Kampaně takto děláme po celém kraji. Už se nám totiž v předešlých letech stalo, že některé termíny byly již obsazené,“ vysvětluje oblastní manažerka ODS Jana Kronforstová.

Nespokojení občané se pokoušeli s ODS domluvit, zda by bylo možné, nechat jim některé dny zamluvená náměstí. Podle nich to bylo bez šance. „Jednou mi volali,“ potvrzuje Kronforstová. „Já jsme ale technicko – organizační pracovník. Musí se obrátit na členy oblastní rady,není to v mé kompetenci “ vysvětluje.

Zajímavé je, že se Nepokojení občané! trefili právě do termínu, kdy na náměstí 1. máje plánuje ČSSD jednu ze svých propagačních akcí. „Volby jsou v říjnu a stranu musíme nějak prezentovat,“ vysvětluje tajemník chomutovské ČSSD Beneš Vraný.

Podle místopředsedkyně ČSSD a náměstkyně primátorky Jany Vaňhové je zabrání významných ploch na delší dobu strategie. Prý nevědí přesně, kdy budou stavět propagační stánky. Příkazy jim totiž chodí z Prahy. Zrovna tak nevědí, kdy přijede někdo z jejich kolegů jako host.

„Naplánovány máme i kulturní akce, ale přizpůsobit se musíme počasí,“ vysvětluje jeden z dalších důvodů, proč mají plochu zabranou už několik měsíců před volbami.

ČSSD udělala klasický zábor a jeho místopředsedkyně vzkazuje jasně: „V tuhle chvíli nevyhovím nikomu, kdo by žádal o zapůjčení zabraných náměstí.“

Zástupci politických stran se shodují v jednom – hnutí Nespokojení Občané! to udělali stejně. Měli náměstí zabrané na delší dobu. Dvouměsíční protestní maratón, to může potvrdit.

„Jdeme tam proti jejich vůli. Jdeme tam jako občané,“ vzkazuje jeden z organizátorů demonstrací Petr Kindermann. Zásahu policistů, k němuž došlo už při jedné z dřívějších akcí, se nebojí. „Ať přijdou, nemáme strach. Budeme stát na soukromém pozemku a pochod městem povedeme po vyznačených cestách pro chodce,“ dodává.

Dnešní demonstrace nespokojených občanů je naplánovaná od dvou hodin odpoledne do půl šesté. Půl hodiny před začátkem jejich akce, by už na náměstí měly řádit děti na skákacím hradu ČSSD. Demonstrace po dlouhé době také neponese žádný název. Cílem Nespokojených občanů! je seznámit své příznivce s novinkami a podepisování petic.