Protestujícím lidem se nelíbí, že chce ČEZ prodat elektrárenské byty za tržní ceny. Chtěli by je odkoupit přednostně za zbytkovou cenu. Tvrdí, že pracovali pro elektrárnu dlouho a řádně platili nájem.

„Manžel pracoval pro elektrárnu sedmnáct let a teď? Domy nejsou roky udržované, jsou po životnosti,“ říká Renata Eisová z Kadaně, která v takovém bytě žije.

Nespokojení jsou i ostatní. „Chtěli jsem před lety byt koupit, řekli nám, že se nebudou prodávat. Pak přišla ta šokující zpráva,“ popisuje svoje překvapení další z demonstrujících Jana Čermáková, když informaci našla ve schránce.

Na setkání hovořil hlavní organizátor protestů Václav Kucharský. S průběhem protestů byl spokojen.

„Jsem přímo nadšen, že přišlo tolik lidí,“ říká Kucharský.

V projevu několikrát zopakoval, že s tolika lidmi už musí politici počítat. Dále se věnoval hlavně svým zkušenostem s jednáním politiků, se kterými se ohledně bytů setkal.V protestech chce dále pokračovat, chystá demonstraci v hlavním městě.

ČEZ získal paneláky během privatizace podobně jako města. Nyní je chce prodat, ale nájemníci nebudou mít možnost si je koupit přednostě a za zbytkovou cenu. Prodá je nejvyšší nabídce. To je to, proti čemu lidé protestují.

Elektrárenský gigant trvá na tom, že je to podle zákona jediná možnost. „Představa, že by se byty stávajícím nájemníkům převedly zadarmo či za takzvanou zůstatkovou cenu, je nesplnitelná. Jako řádní hospodáři musíme vždy vycházet z tržní ceny,“ uvedl tiskový mluvčí ČEZu Ota Schnepp.

Protesty se ale nájemníkům nejspíše zatím vyplácejí. Na žádost dvou členů dozorčí rady vedení společnosti postup při prodeji znovu posoudí. „Orgány společnosti se budou celou záležitostí zabývat tak, aby v maximální možné míře vyšly dotčeným lidem vstříc,“ uvedl Schnepp.

Co s byty bude, tak zatím není vůbec jisté. Bydlící by uvítali, kdyby je ČEZ převedl na obce a ty je pak rozprodaly nájemníkům za nižší ceny.

Tomuto řešení jsou nakloněni i všichni nejvyšší představitelé dotčených obcí, ČEZu zaslali dopisy v tomto duchu.

Prodej se týká téměř dvou tisíc bytů v Kadani, Klášterci nad Ohří, Chomutově a Jirkově.

Ke zprávě je přiložena také fotogalerie a videzáznam.