„Stalo se tak vzhledem k mimořádnému zasedání rady města, které bylo ohlášeno a s termínem konání již nešlo hýbat,“ uvedl krátce před začátkem Pavel Novák. „To že datum a hodina kolidují, si dopředu nikdo neuvědomil,“ ujistil.


Zájem měli o jezero, ředitele zoo a Teplo


Do zasedací místnosti magistrátu, kterou si právníci pronajali, přišlo přibližně 40 Chomutováků. Nejvíce je zajímaly otázky kolem pronájmu Kamencova jezera, odvolání ředitele zooparku a kauza tepláren a Tepla.


Petr Točín uvedl případ, kdy tajemník města na veřejném zasedání přítomné vyzval, aby na něj podali trestní oznámení, že natáčí. „To je neuvěřitelné,“ zareagoval ředitel TIC David Ondráčka.


Po sériích otázek a odpovědí se přítomní srotili u zástupců TIC, domluvili se na bližší právní pomoci a vyměnili si s nimi kontakty.

Protikorupční linka


Odborníci přítomné upozornili také na existenci telefonní protikorupční linky 199.
„Sem mohou lidé volat svá podezření na neprůhledné praktiky,“ vyzval advokát Petr Prchal, který organizaci zastupuje v trestních věcech.


Až na popáté…

Odborníci TIC pořádají ročně debaty v přibližně 10 obcích nebo městech, kde spory přesahují běžnou míru a kde se dá tušit korupční prostředí.
V Chomutově je zarazila jedna místní specialita. „Nikde nám nechtěli pronajmout sál,“ prozradil Ondráčka. „Ptali jsme se na pěti místech a všude nám tvrdili že je termín obsazen.“ Debata se nakonec uskutečnila v zasedací místnosti magistrátu. „Byli jsme ale už tak paranoidní a nevěřili, že najdeme místnost skutečně otevřenou,“ uvedl další z právníků. „Raději jsme si zamluvili ještě jeden sál.“´