V Jirkově přijde o část dávky asi sto lidí


Jirkov zavedl veřejnou službu už v březnu. Dávkařů, kteří by ji měli využít je tři sta dvacet. Z toho osmdesát službu odmítlo nebo například pracovali jen jeden den. Město uzavřelo dohromady smlouvu s dvěma sty lidmi.


„Teď když lidé zjišťují, že se jim opravdu dávka zkrátí, tak by pracovali všichni,“ uvádí vedoucí sociálního odboru v Jirkově Marie Hromádková. Ale práce pro všechny není, tak zbytek dávkařů čeká, jestli pro ně budou volná místa.


A jak práce dávkařům jde?
Podle Marie Hromádkové pracuje ten, kdo je na práci zvyklý a ten má také snahu najít si zaměstnání.


„Ten, kdo nemá pracovní návyky, pracovat nechce a nebude.“


V Kadani splňuje podmínky pro veřejnou službu sto padesát lidí. To jsou lidé, kteří jsou v evidenci úřadu práce půl roku. Z toho osmdesát lidí pracuje v rámci veřejné služby a šedesát devět lidí o část dávky přijde.


V Kadani pracují dávkaři nejvíce u Technických služeb, dále pak také v nemocnici, hokejovém klubu, Kulturním zařízení a dále například pro občanská sdružení Světlo a Radka.


Chomutov uzavřel smlouvu s 287 dávkaři


Dávkařů, kteří mohou pracovat ve veřejné službě je kolem pěti set. Z toho osmdesát jich veřejnou službu ihned odmítlo. A dalších 287 s městem uzavřelo smlouvu a budou pracovat.


Ta čísla jsou ale jen přibližná. Do dávkařů, kteří splňují podmínky pro veřejnou službu se řadí i lidé z vesnic. Přitom počet uzavřených smluv se týká pouze Chomutovanů.

Klienti odboru sociálního v Chomutově pracují především v Technických službách, Městském ústavu sociálních služeb, v pracovní skupině při magistrátu, v Podkrušnohorském zooparku a dalších organizacích.


V Klášterci veřejnou službu nemají


V Klášterci nad Ohří plánují veřejnou službu až od ledna příštího roku.Dávkaři měli ale šanci krátkodobě pracovat v kláštereckých sadech. Přesný počet lidí, kteří přijdou o část dávky zatím neznají.


„My to ještě nemáme uzavřené, až tak ve čtvrtek,“ sděluje Jana Dufková ze sociálního odboru v Klášterci nad Ohří.


Ve Vejprtech veřejnou službu zavedli od prvního června.


Smlouvu uzavřeli se čtyřiceti pěti pracovníky. A jejich hodnocení je dobré.Kolik dávkařů dostane méně peněz, ale zatím také nemají přesně spočítané.