První ročník strojní fakulty jich v Chomutově pravidelně dokončí zhruba jen polovina. Město do budovy pro studenty investovalo miliony korun a studium podporuje. Z pražské univerzity do Chomutova dojíždějí profesoři a učí zde jen několik studentů, náklady na výuku jsou tak několikanásobně vyšší než v Praze.


Nabízí se tak otázka, zda se vůbec vyplatí mít ve městě univerzitu, o kterou nemají mladí zájem.

Co si myslíte vy? Hlasujte v anketě vpravo nahoře. Připojte svůj názor v diskuzi pod článkem.


Primátorka Ivana Řápková za projektem detašovaného pracoviště stojí. Reprezentativní budova v centru patří městu, podle primátorky byla ve špatném stavu a tak jako tak by se musela opravit.


O její využití se nebojí. „Již nyní slouží jako školící středisko magistrátu a takto může být i komerčně využívána v případě nenaplnění kapacity vysoké školy,“ vysvětluje.


Podporu vysokého školství považuje Řápková za velmi důležitou pro další rozvoj města.

Podle primátorky zdejším firmám chybí technicky vzdělaní odborníci. „Pro zajištění dalšího rozvoje je důležité, aby firmy zůstaly a nové přicházely. Podpora vysokého školství je jedním z lákadel pro investory,“ míní Řápková.


Otázkou zůstává, zda se úspěšní studenti do Chomutova vrátí. První rok se sice učí tady, ale k dalšímu studiu stejně musí do Prahy.
Jejich počet ale výrazně klesl. „Mrzí mě, že zájem studentů o technické obory není vysoký,“ lituje Řápková. Město jim podle ní zajistilo kvalitní prostory, počítačovou učebnu i pracovní místa pro absolventy. Doufá, že se situace zlepší, ale podle ní je nutná změna celorepublikové koncepce.


Výuka několika málo studentů se prodraží i ČVUT. Pokud pedagog v Praze přednáší pro sto zájemců a v Chomutově pro deset, pak jsou náklady minimálně desetinásobně vyšší.


Podle Ivana Šimana z ČVUT by se výuka normálně nevyplatila, ale pracoviště podporuje program ministerstva školství. Stejně jako město doufá v to, že studentů bude přibývat. Výhodu vidí v přiblížení univerzity studentům a v nižších nákladech pro studující. Pracoviště chce univerzita nadále udržet.