Vítězná sociální demokracie hodlá vyjednávat také s Mirko Bernasem, který kandidoval za politické hnutí Severočeši.cz. Minulý týden ale oznámil, že bude jednat samostatně.

Sociální demokraté se už shodli na podepsání dohody s komunisty. ČSSD chce v Ústeckém kraji vládnout nejen s KSČM, ale prostřednictvím duhové koalice za účasti dalších politických subjektů. Občanští demokraté však usednout do rady s KSČM odmítají.

Šéf krajské ČSSD Petr Benda řekl, že budou chtít v úterý s ODS jednat o konkrétní formě spolupráce, kterou však nechtěl blíže upřesnit. Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek uvedl, že je důležité, aby koalice byla postavena na programových prioritách strany. Zejména na zrušení poplatků v nemocnicích, převedení Krajské zdravotní na neziskovou organizaci nebo zamezení privatizace domovů důchodců.

ČSSD zcela určitě nebude jednat se zástupci hnutí Severočeši.cz. Právě po tomto politickém hnutí požadují sociální demokraté omluvu za jejich útočnou předvolební kampaň. „Nekomunikujeme s nimi, neomluvili se,“ uvedl v pondělí Benda. Proto se podle něj konalo pouze jedno neoficiální jednání. Paroubek řekl, že Severočeši.cz mohli být pro ČSSD dobrým partnerem.

Sociální demokraté chtějí jednat s Mirko Bernasem. Pokud kolem něj vznikne nějaký klub nezávislých zastupitelů, bude ho chtít ČSSD také zapojit do vládnutí v Ústeckém kraji.

Bernas minulý týden oznámil, že bude jednat samostatně. Nyní se o něm mluví jako o přeběhlíkovi. Severočeši.cz ho vyzvali k tomu, aby složil svůj zastupitelský mandát. Bernas to však odmítl. „Není to nic neslušného, co udělal,“ uvedl v pondělí Benda.

Sociální demokraté majíu s ODS jednat v úterý od 11 hodin.