Pro město to není dobrá zpráva. Pravděpodobně se zhorší situace na problémových místech.
Organizace pracuje mezi sociálně slabými, především romskými občany.
Navštěvuje známé lokality v ulicích Dukelská, Kadaňská, Riegrova a další. S koncem srpna jejich problémy řešit přestane.


Na provoz chybí miliony korun


Chomutovská pobočka nemá peníze. „Jsme závislí na dotacích z Unie. Výzvy ale už mají rok a půl zpoždění, kvůli práci některých ministerstev,“ říká její ředitel Alexander Olah.
Nepomohla ani dotace z ministerstva práce a sociálních věcí. „Dostali jsme deset procent toho, o co jsme žádali,“ vysvětluje Olah.
Z požadovaných tří milionů ministerstvo přikleplo čtyři sta tisíc.
Podle Olaha jsou náklady vysoké, nejvíce spolknou platy. S nedostatkem peněz bojuje většina neziskovkek v celé republice.

Ústředí pomoci nemůže


Nepomůže ani hlavní organizace. „Pobočku jsme dlouho podporovali. Ale na sociální programy jsme peníze nedostali, volné prostředky už nemáme,“ říká mluvčí Člověka v tísni Miroslav Brož.
Dodal, že ostatní zdroje organizace jsou vázány na konkrétní projekty a není možné s nimi volně nakládat.


Přibudou potíže v ghettech i okolí


Podle Olaha zánik pobočky přinese lidem problémy. „Nebudou se mít na koho obrátit. Jsme vlastně jediní, kdo takovou práci dělá,“ popisuje situaci.
Stejný názor má i Jan Šipoš, jeden z chomutovských terénních pracovníků. „Služby jako my nikdo jiný nedělá,“ říká.
Vyjmenovává další problémy. „Spousta věcí se přeruší, některé rozdělané případy neukončí,“ vysvětluje Šipoš.
Od začátku roku pracovníci řešili téměř tisíc případů od čtyř set padesáti lidí.
Řeší s nimi zaměstnání, ubytování, doklady, dávky, občanství, problémy s dluhy a exekucemi. pomáhají i s běžnou úřední agendou, formuláři.Od září bude fungovat pouze jediná služba – doučování dětí v rodinách.


Zachrání je město nebo ministryně?


Právě na doučování v rodinách se podílí i město Chomutov. Fakt, že by Člověk v tísni z Chomutova odešel, se mu nelíbí. „Byla by to škoda. Osvědčili se, spolupráce s nimi fungovala dobře,“ říká k tomu náměstkyně chomutovské primátorky Jana Vaňhová. Jak dodala, pokusí se organizaci nějak pomoci.
Situací místní pobočky se chce zabývat také ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková. „Je to schopná nevládní organizace s velkou perspektivou. Vázala na sebe dobrovolníky i další organizace,“ říká.
Věří, že se Člověk v tísni do Chomutova co nejdříve vrátí. Prostředí dobře zná, protože v Chomutově žije a je i místní zastupitelkou.