Podle lékařů je na vakcinaci proti chřipce stále vhodné období. Očkování je totiž možné aplikovat kdykoli před vypuknutím epidemie. Ty většinou začínají kolem vánočních svátků, přičemž další vrchol mívají v průběhu ledna.


„Zatím jsme letos oočkovali zhruba čtyři sta lidí. To je ale málo,“ říká lékařka Monika Kousalová z chomutovského pracoviště Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem. Ve srovnání se zahraničím je totiž Česká republika takzvaně „podočkovaná“ a Chomutovsko není výjimkou. Očkovaných lidí je kolem deseti procent, v západní Evropě a ve Spojených státech bývá toto číslo dvoj až trojnásobně vyšší.
Málokdo ví, že některé zdravotní pojišťovny očkování proti chřipce plně hradí. Jednou takovou je například Všeobecná zdravotní pojišťovna, která přispívá třemi sty korunami.


„U nás stojí očkovací dávka 270 korun. Pro dospělého člověka stačí jedna. Dětem, pokud už nebyly očkovány v předešlém roce, by měly být aplikovány dvě dávky,“ vysvětluje Monika Kousalová.
Chomutovské pracoviště zdravotní ústavu, které očkování provádí, sídlí na chomutovské poliklinice. Oočkovat se ale lidé mohou nechat i u svých obvodních lékařů.
Na závěr je nutno dodat, že zatím nic nenasvědčuje, že by byla chřipková epidemie za dveřmi. Podle Zdeňky Trmalové z Krajské hygienické stanice je sice počet nemocných mírně vyšší, ale pro aktuální období se nejedná se o nic výjimečného.