Výuční list nad zlato

Největší zájem bude o lidi s vyučením, druzí v pořadí pak mají být středoškoláci s technickým zaměřením. Podle autora prognózy Jana Smrže bude nejvíce pracovních příležitostí v průmyslu. Velice slibně to vypadá ve výrobě elektrických a optických přístrojů. Statistiky rovněž vede kovovýroba nebo gumárenství.
Na druhou stranu se nepředpokládá, že by více lidí začaly zaměstnávat elektrárny nebo například doly. Společnosti podnikající v těchto odvětvích nečeká ani žádné velké propouštění, protože vlny masivního snižování stavů mají už z drtivé většiny za sebou.

Za zmínku stojí, že třicet procent z celkového počtu nových pracovních míst má vzniknout v průmyslových zónách. Co se týče konkrétních oborů, největší sháňka bude po takzvané obsluze strojů a zařízení. U těchto zaměstnanců zaměstnavatelé většinou požadují vyučení, ale už jim nezáleží na zaměření. Druzí v pořadí, co se zájmu týče, budou kvalifikovaní dělníci. Do této skupiny se řadí například seřizovači, nástrojáři, zámečníci nebo elektromechanici.

 

Najdou se pracovníci?

Odborníci se shodují, že bude velice obtížné všechna tato pracovní místa obsadit. Podle Jana Smrže existují dvě varianty vývoje. „Firmy mohou nastalé problémy řešit buďto snížením požadavků na kvalifikaci zaměstnanců, nebo mohou pracovní sílu čerpat ze zahraničí,“ myslí si Jan Smrž.

Učiliště: žáci nemají zájem

Na učilištích vidí problém v nižším zájmu o učební obory. Podle Jiřího Malého, zástupce ředitele Středního odborného učiliště technického Chomutov, absolventi základních škol dávají před vyučením přednost gymnaziálnímu studiu. Humanitní vzdělání s sebou ale přináší velká rizika. Mnozí absolventi shánějí práci s velkými obtížemi.
„Problém je dostat povědomí o stavu na trhu práce na základní školy a k rodičům. Panují předsudky, že práce v továrnách je špinavá. To už dávno není pravda,“ řekl Malý.

Triangle vysaje z okresu lidi

Nedostatek pracovní síly může ještě do budoucna ovlivnit žatecká průmyslová zóna Triangle. Tamní firmy IPS Alpha a Hitachi mají v plánu zaměstnat několik tisíc lidí a dá se předpokládat, že celá řada pracovníků bude do zóny dojíždět z Chomutovska.